Sosyal medya bağımlılığı ve din: BAİBÜ İlahiyat Fakültesi örneği
Social media addiction and religion: BAIBU Faculty of Theology example
  1. Tez No: 769531
  2. Yazar: FATMA NUR ŞEYDA AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Religion, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanların karşılıklı etkileşimde olduğu, içerik ürettiği ve üretilen içeriklere rahatlıkla erişebildiği bir alan haline gelen sosyal medya herkesin hayatında yer almaktadır. Sanal dünyanın etki alanına giren dini yaşantı medyayla şekil almaktadır. Sosyal medya hayatımızdaki yadsınamaz yerinden dolayı araştırmalara çokça konu olmuşsa da din ve dini yaşantı ile alakası üzerine çalışmalar henüz sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmada İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ve dini yaşam pratikleri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bu araştırmada Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin“sosyal medya bağımlılığı”ve“din”algıları arasındaki ilişki ve bunun derinlerinde yer alan temel nedenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bilgi iletişim teknolojisi çağı doğrultusunda hızla gelişen teknoloji toplumların bilgiye daha kısa sürede ve daha etkili bir biçimde ulaşabilmelerini sağlamıştır. Bu çerçevede eğitim kurum ve kuruluşları da her geçen gün iletişim olanaklarını daha da fazla kullanma ve kullandırma zorunluluğu içerisinde olmuşlardır. Bu araştırma bulguları sonucuna göre ilahiyat fakültesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının dini yaşam pratikleri üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Medya, Sosyal Medya Bağımlılığı, İnternet, Bağımlılık, Din
Özet (Çeviri)
Social media which becomes a place that people interact with each other, produce content and access to these produced content easily takes place in everyone's life. Religious life which is in the area of influence of virtual world shapes with media. Although social media was discussed widely in researches due to its undeniable place in our lives, researches about its relation with religion and religious life remains limited now. In this study the relationship between social media addiction of the students in faculty of theology and their religious life practices has been discussed. In this research it's aimed to examine the relationship between social media addiction of the students studies in Bolu Abant Izzet Baysal University Faculty of Theology and their 'religion' sense and the main reasons which lies at the heart of this issue. Rapidly developing technology in line with the age of information and communication technology has enabled societies to access information in a shorter time and more effectively. In this context, educational institutions and organizations have been obliged to use and make more use of communication opportunities with each passing day. According to the results of this research, it has been determined that social media addiction has an interaction on religious life practices in theology faculty students. KEY WORDS: Social Media, Social Media Addiction, Internet, Addiction, Religion.