Dijital benlik sunumu ortamı olarak Instagram ve Twitter üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comperative analysis on Instagram and Twitter as a digital media of self-presentation
  1. Tez No: 769530
  2. Yazar: ECEM BİGE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BANU HÜLÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsan toplumsal bir varlıktır ve toplumsal yaşamın bir parçası olan her birey birbiriyle etkileşim halindedir. Medya toplumsallaşma sürecinde önemli etkiler ve değişimlere neden olmuştur. Geleneksel medyadan yeni medyaya uzanan bu serüvende bireylerin kendilerini ifade etme biçimleri de değişmiştir. Sosyal medyanın gündelik yaşama hızla girmesi ve yaygın olarak kullanılması ile benlik sunumları açısından durum çok daha başka bir boyut da kazanmıştır. Goffman, toplumsal yapıyı çeşitli kavramlarla açıklamakta ve bireylerin günlük yaşamda benlik sunumlarını ne şekilde gerçekleştirdiklerini incelemektedir ve sosyal medya da yapı gereği kendilerine özgü bir iklime sahip olduğundan kullanıcılar bulundukları platformun doğası gereği belirli rollere bürünmektedir. Bu araştırma bireylerin ve kurumların Instagram ve Twitter özelinde benlik sunumlarını ne şekilde gerçekleştirdiklerini araştırmayı hedeflemektedir. Araştırma bölümünden önce, kişilik, benlik kavramları, kişilik kuramları, benlik kuramları, medya ve dijitalleşme süreçleri incelenmiştir. Araştırma bölümünde“Performans (Beğeni), Gözlemci (Takipçi), Rol (Bireysel/Kurumsal), Rutin (Paylaşım Sıklığı), Vitrin (Öne çıkarttığı özellikler), Set (fiziksel tasarım), Dramatik canlandırma (rol-rutin tutarlılığı)”şeklinde Goffman'ın Dramaturji kuramına göre incelenmiş ve tablolaştırılmıştır. Ardından genel bir sonuca ulaşmak için hesaplar karşılaştırılmıştır. Özetle, her iki platformun benlik sunumu açısından farklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
People is a social being, and every individual who is a part of social life interacts with each other. The media has caused significant effects and changes in the process of socialization. In this adventure extending from traditional media to new media, the ways in which individuals express themselves have also changed. With the rapid introduction of social media into daily life and its widespread use, the situation has gained a much different dimension in terms of self presentations. Erving Goffman, in his book“The presentation of the self in daily life”written in 1959, explains the social structure with various concepts and examines how individuals perform their self-presentations in daily life, and since social media has a unique climate due to its structure, users take on certain roles due to the nature of the platform they are on. From this point of view, this research aims to investigate how individuals and institutions make self-presentations in Instagram and Twitter. Before the research section, personality, self-concepts, personality theories, self theories, media and digitalization processes were examined. In the research section,“Performance (Like), Observer (Follower), Role (Individual/Corporate), Routine (Frequency of Sharing), Showcase (Characteristics it emphasizes), Set (physical design), Dramatic animation (role-routine consistency)”were examined and tabulated according to Goffman's Dramaturgy theory. Then the calculations were compared to reach an overall conclusion. In summary, it is concluded that both platforms are different in terms of self-presentation.