İmmün yetmezlik virüsü (HIV) ile yaşayan kadınlarda Pender'in sağlığı geliştirme modeline göre hazırlanan üreme sağlığı eğitim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the reproductive health education program prepared according to Pender's health promotion model in women living with human immunodeficiency virus (HIV)
  1. Tez No: 769548
  2. Yazar: ÖZLEM ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışma; HIV ile yaşayan kadınlara yönelik Pender'in Sağlığı Geliştirme Modeli (SGM) kullanılarak hazırlanıp uygulanan Üreme Sağlığı Eğitim Programının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Yarı deneysel tipte planlanan araştırma, sivil toplum kuruluşları aracılığı ile ulaşılan 30 deney, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 HIV ile yaşayan kadın ile yürütüldü. Deney ve kontrol grubuna ön test olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Evli Kadınların Üreme Sağlığını Koruyucu Tutumlarını Belirleme Ölçeği”,“AIDS/HIV Bilgi Ölçeği”uygulandı. Deney grubuna Eğitim Programı uygulandıktan sonra, kontrol grubuna eğitim programı uygulanmadan aynı formlar kullanılarak son test olarak uygulandı. Verilen eğitimin davranış değişikliğine dönüşme durumunun takibi için deney ve kontrol grubuyla izlem görüşmeleri yapıldı. Çalışmaya katılan kadınların sosyo-demografik özellikleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to assess the Reproductive Health Education Program prepared and implemented using Pender's Health Promotion Model for women with HIV. The study was conducted with 60 women with HIV, including 30 in the control group and 30 in the experimental group, reached through non-governmental organizations.“Descriptive Information Form”,“The Scale for Determining the Reproductive Health Preventive Attitudes of Married Women”, and“AIDS/HIV Knowledge Scale”were applied to the experimental and control groups as pretest. After the training program was applied to the experimental group, the control group was subjected to the posttest using the same forms without applying the training program. Follow-up interviews were conducted with the experimental and control groups to monitor the transformation of the training into behavioral change. The socio-demographic characteristics of the women participating in the study were similar (p>0.05).