COVID 19 pandemisi ile ilgili Ege bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesi twitter verilerinin metin madenciliği ile analizi
Analysis of Aegean region and Southeastern Anatolia region twitter data related to COVID 19 pandemic by text mining
- Tez No: 769559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz toplumu bilgi toplumu olarak adlandırılmaktadır. Tüm alanlarda ve sektörlerde bilgiyi keşfetmek ve üretmek önemini her geçen gün artmaktadır. Bilgiyi keşfetme amacına hizmet etmekte olan biri olan veri madenciliğinin değeri günümüzde anlaşılmıştır ve her gün veri madenciliğine verilen önemin arttığı görülmektedir. Bu çalışmada veri madenciliği ve veri madenciliğinin alt dallarından biri olan metin madenciliği üzerine gerçekleştirilmiştir. Sosyal medya ortamları, veri madenciliği ve metin madenciliği çalışmalarına hizmet etmekte ve edilen bilgiler araştırmacıları şaşırtmaktadır. Tez kapsamında veri madenciliği, sosyal medya ve metin madenciliği konularına kavramsal olarak değinilmiştir. Ardından 2020 yılı ile Dünya'yı etkisi altına alan Covid 19 konulu Twitter verileri kullanılarak bir veri madenciliği çalışması gerçekleştirilmiştir. Sanal dünya adı verilen sosyal medya ortamlarında üretilen içeriklerin gerçek yaşamda bireylerin takınmış olduğu davranışlara dair ipuçlarına yer verip vermediği sorusu sorgulanmış, bu amaçla Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden seçilen temsili illerin Covid 19 konulu Tweetleri incelenmiş, çalışmada uygulamaya dair adım ve sonuçlara ilgili bölümler altında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's society is called the information society. Discovering and producing knowledge in all fields and sectors is increasing its importance day by day. The value of data mining, which serves the purpose of discovering information, has been understood today and it is seen that the importance given to data mining is increasing every day. This study was carried out on data mining and text mining, which is one of the sub-branches of data mining. Social media environments serve mining and text mining studies, and the information provided surprises researchers. Within the scope of the thesis, data mining, social media and text mining are discussed conceptually. Then, a data mining study was carried out using Twitter data on Covid 19, which affected the world in 2020. The question was asked whether the content produced in the social media environments called virtual world gives clues about the behaviors of individuals in real life.