Assessment knowledge to primary school teachers about first aıd at schools of Al-Dıwaniyah city
Al-Diwaniyah şehri okullarındaki ilkokul öğretmenlerinin ilk yardım konusundaki bilgilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 769558
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Genel olarak yaralanmalar okullarda meydana gelmekle bellikte dünya genelinde okul çağındaki çocuklar için en önemli ölüm nedeni olup yaralanmalar okul eğitimi tamamlamak üzere önemli ölçüde bir rol oynar. Sonuç olarak, bu tür vakaların hızlı ve eksiksiz tedavisi ölüm oranı azaltmakta katkıda bulunacaktır. Bu çalışmanın amacı, Al-Diwaniyah ilindeki ilkokul öğretmenlerinin İlk yardıma yönelik bilgi değerlendirmektir. İlköğretim öğretmenlerinin İlk yardım konusundaki bilgi ve tutumlarını değerlendirmek için 1 Ocak-15 Haziran 2022 tarihleri arasında Irak'ın Diwaniyah kentinde tanımlayıcı kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Üç yüz elli beş form dağıtılmıştır, bunlardan 354'ü istatistiksel analizde kullanım için geçerlidir, Genel olarak, sonuçlar öğretmenlerin (%91) ilk yardımla ilgili bilgilerden emin olmadıklarını, bunu bilinçli olarak yanıt vermeyenlerin (%6,5), ardından bilinçli bir cevabı olmayanların (% 2.5) izlediğini göstermektedir. Bu araştırma, ilk yardımın önemi konusunda öğretmenlere eğitim verilmesini, yanık, düşme, yaralanma, kanama, kırık gibi çeşitli tehlikeli durumlarda çocuklara ilk yardımın nasıl yapılacağının öğretilmesini ve her okulda bir İlk yardım kutusu kurulmasını ve tedarik edilmesini ile İlk yardımda kritik tıbbi malzemelerle, öğretmenlere kanama bozuklukları ve İlk yardımın nasıl sağlanacağını önermiştir
Özet (Çeviri)
In this study, Injuries often occur in schools and are the most significant cause of mortality for school-age kids globally, and injuries significantly influence school completion. Consequently, prompt and thorough treatment of such events will decrease morbidity and mortality. This study aimed to assess primary school teachers' knowledge about First aid in Al-Diwaniyah, Iraq. A descriptive cross-sectional study was carried out in Diwaniyah in Iraq from January 1st to June 15th, 2022, to assess the knowledge and attitudes of primary school teachers about First aid. Three hundred fifty-five forms were distributed, 354 of them were valid for use in statistical analysis, and one condition was not suitable for entry because most of the questions were not answered. Overall, the results indicate that (91%) of the teachers were unsure of the knowledge related to first aid, followed by those who did not respond cognitively and had no response (6.5%), followed by those who did not have a cognitive response and were yes (2.5%). This research work recommended educating teachers about the importance of First aid, teaching teachers how to provide First aid to children in various dangerous situations such as burns, falls, injuries, bleeding, and fractures, and establishing a First aid box in every school and supplying it with critical medical materials in First aid, teaching teachers about bleeding disorders and how to provide First aid.