Neorealizm perspektifinden Rusya'nın Kırım'ı ilhakı
From the percpective of neorealism Russian's annexation of Crimea
  1. Tez No: 769608
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin amacı Kırım'ın Rusya tarafından ilhakına giden süreci ve ilhakı Neorealizm perspektifinden analiz ederek yaşananları anlamlandırmaya çalışmaktır. Bu bağlamda çalışmanın temel araştırma sorusu Kırım'ın ilhak edilmesi Rusya'nın ezeli bir amacı mı yoksa AB ve NATO'nun bölgeye yönelik politikalarını dengeleme hamlesi mi? şeklindedir. Buna ek olarak küresel gücünü devam ettiren ABD ve kendi coğrafyasında ağırlığını koruyan Rusya'nın Avrasya'ya yönelik stratejileri ile Ukrayna özelinde yürütülen hegemonya mücadelesi irdelenmiştir. Bunu yaparken yerli ve yabancı kaynaklardan elde edilen veriler Uluslararası İlişkiler disiplini içerisinde önemli parametreler barındıran Neorealizmin uluslararası sistem, güç ve güç dengesi, dengeleme, güvenlik ve güvenlik ikilemi gibi temel argümanlarıyla analiz edilmiştir. Bununla birlikte neden-sonuç ilişkilerini daha iyi anlamak ve hipotezi desteklemek amacıyla vaka analizi yapılmış ve söylem analizi yöntemine başvurulmuştur. Bu çalışma dört bölümden oluşmakta olup ilk bölümde Neorealizmin kavramsal ve kuramsal çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde büyük güçlerin bölge stratejileri ile Kırım'ın jeostratejik konumu, tarihi, etnik özellikleri ve Rusya için önemi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Karadeniz'in güvenliği ile birlikte AB ve ABD'nin Karadeniz'e uzanma çabaları üzerinde durulmuştur. Ayrıca Türkiye'nin durumu ve Rusya'nın takındığı tavır ve nihayetinde Kırım'ın ilhakına kadar varan süreç detaylandırılmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise yaşanan ilhak teorik açıdan analiz edilerek hipotez desteklenmiş ve bir takım öngörülerde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to try to make sense of the events by analyzing the process leading to the annexation of Crimea by Russia from the perspective of Neorealism. In this context, the main research question of the study is the following: Is the annexation of Crimea an ultimate goal of Russia or a move to balance the EU and NATO's policies towards the region? In addition, the strategies of the USA as a global power and Russia as a regional power towards Eurasia and the hegemony on Ukraine are examined in this study. Meanwhile, the data obtained from domestic and foreign sources were analyzed with the basic arguments of Neorealism, which contains important parameters in the discipline of International Relations, such as the international system, power and balance of power, balancing, security and security dilemma. In the meantime, to understand the cause-effect relationships and support the hypothesis, the case analysis method was used and the discourse analysis method was applied. This study consists of four parts. In the first part, the conceptual and theoretical framework of Neorealism, which is the theoretical perspective, is underlined. In the second part, the regional strategies of the great powers and the geostrategic position of Crimea, its historical, ethnic characteristics and its importance for Russia are emphasized. In the third part, along with the security of the Black Sea, the efforts of the EU and the USA to reach the Black Sea, the situation of Turkey and the policy of Russia, and the process leading up to the annexation of Crimea are detailed. In the fourth and last part of the study, the annexation was analyzed theoretically and the hypothesis was supported and some predictions were tried to be made.