Türkiye ve Rusya'nın terörizm kavramına yaklaşımlarının uluslararası ilişkiler teorileri üzerinden açıklanması: DEAŞ örneği
Interpretation of Türkiye and Russia's counterterrorism approaches through international relations theories: DAESH case
  1. Tez No: 936457
  2. Yazar: EYÜP ÖZKAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL GÜDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde Türkiye ve Rusya'nın terörizm kavramına ilişkin tanımları incelenerek ve terörizme yönelik yaklaşımlarının uluslararası ilişkiler teorileri perspektifinden değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, terörizm ile ilgili teorik tartışmalar Uluslararası İlişkiler disiplinindeki dört temel teori—neorealizm, neoliberalizm, neo-Marksizm ve inşacılık görüşlerinden ele alınmakta ve DEAŞ örneği üzerinden, Rusya ve Türkiye'nin terörizmle ilgili yaklaşımları ve politikaları analiz edilmektedir. Yapılan analiz, Rusya'nın terörizmle ilgili yaklaşımlarının, iç ve dış politikalarını meşrulaştırmak amacıyla düşman imajı oluşturma üzerine yoğunlaştığını, Türkiye'nin ise terörizm meselesini mevcut devlet yapısını, hükümeti ve ulusal çıkarları koruma bağlamında ele aldığını ortaya koymaktadır. Başka bir ifadeyle, Rusya'nın terörizmle ilgili yaklaşımı, inşacılık teori çerçevesinde değerlendirilebilecekken, Türkiye'nin yaklaşımını neorealist teori ile açıklamak mümkündür. Genel olarak, bu iki ülkenin terörizmle ilgili yaklaşımlarını anlamak, günümüzdeki politikalarının daha net bir şekilde anlaşılabilmesi için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed to examine the official definitions of terrorism in Türkiye and Russia and to evaluate the approaches of these two countries toward terrorism from the perspective of international relations theories. In this context, theoretical debates on terrorism are discussed from the viewpoints of the four main theories of International Relations—neorealism, neoliberalism, neo-Marxism, and constructivism. The positions and policies of Russia and Türkiye on terrorism are analyzed through the case of DAESH. The analysis reveals that Russia's approach to terrorism focuses on constructing an image of an enemy to legitimize its domestic and foreign policies, while Türkiye addresses the issue of terrorism in the context of protecting the current state structure, government, and national interests. In other words, Russia's approach to terrorism can be analyzed within the framework of constructivist theory, while Türkiye's approach can be explained through neorealist theory. Overall, understanding the approaches of these two countries toward terrorism is crucial for better explaining the policies they currently pursue in this regard.