Periodontitisli ve sağlıklı bireylerde nötrofil fonksiyon belirteçlerinin araştırılması
Investigation of neutrophil function markers in gingivally healthy individuals and periodontitis
- Tez No: 769646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BALCI YÜCE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Periodontal hastalıklar plağa ve patojen bakterilere karşı konak savunma hücrelerinin gerçekleştirdiği bir enflamasyonla başlar. Nötrofiller enflamasyonda en önemli konak savunma hücrelerindendir. Bu çalışmada sağlıklı bireylerden, gingivitisli ve periodontitisli hastalardan alınmış olan DOS (diş eti oluğu sıvısı) örneklerinde nötrofillere spesifik biyobelirteç seviyelerinin ELISA (Enzime Bağlı İmmünosorban Deneyi) yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan, hamilelik durumu ve şüphesi olmayan, sigara içmeyen ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar dahil edilmiştir. Katılımcılar sağlıklı, gingivitis teşhisi konmuş, periodontitis evre III derece B ve periodontitis evre III derece C teşhisi konmuş hastalar olmak üzere dört gruptan oluşmaktadır. Çalışma grupları; sağlıklı grup (9 kadın 6 erkek, grup S), gingivitis grubu (9 kadın 6 erkek, grup G), periodontitis derece B grubu (11 kadın 4 erkek, grup G-B) ve periodontitis derece C grubu (8 kadın 7 erkek, grup G-C) olarak belirlenmiştir. Toplamda 60 hastadan alınan diş eti oluğu sıvısı DOS örneklerinde nötrofil biyobelirteçleri olan LFA-1, VLA-4, ICAM-1, PECAM-1, E-SELEKTİN, L-SELEKTİN, P-SELEKTİN, IL-17 ve DEL-1 seviyelerine ELISA yöntemi ile bakılmıştır. Bulgular: Gruplar arası DEL-1, IL-17, PECAM-1, P-SELEKTİN ve LFA-1 seviyeleri değerlendirildiğinde, istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. ICAM-1 ve E-SELEKTİN seviyeleri; peridontitis grubunda sağlıklı gruba göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. VLA-4 ve L-SELEKTİN seviyeleri, sağlıklı grupta diğer bütün gruplardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sonuçlar: Bu çalışmada enflamasyonda görevli ICAM-1 ve E-SELEKTİN seviyelerinin gingivitis ve periodontitis gibi enflamatuvar hastalıklarda arttığı görülmüştür. VLA-4 ve L-SELEKTİN seviyelerinin ise sağlıklı dokularda daha yüksek olduğu ve enflamasyon durumunda azaldığı görülmüştür. DEL-1, IL-17, PECAM-1, P-SELEKTİN ve LFA-1 seviyelerinin ise sağlık ya da enflamasyon durumlarında değişmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Periodontal diseases begin with an inflammation of the host defense cells againist plaque and pathogenic bacteria. Neutrophils are one of the most important components of host defense cells. In this study, it was aimed to determine the neutrophil-spesific biomarker levels in GCF (gingival crevicular fluid) samples taken from healthy individuals and patients with gingivitis and periodontitis by ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) method. Method: Patients who did not have any systemic disease, who did not have any pregnancy status or suspicion, who did not smoke, and who agreed to participate in the study were included in this study. Participants consisted of four groups: healthy, diagnosed with gingivitis, patients diagnosed with periodontitis grade B and periodontitis grade C. Working groups; healthy group (9 female 6 male, group S), gingivitis group (9 female 6 male, group G), periodontitis grade B group (11 female 4 male, group G-B) and periodontitis grade C group (8 female 7 male, group G-C) was determined. Neutrophil biomarkers LFA-1, VLA-4, ICAM-1, PECAM-1, E-SELECTIN, L-SELECTIN, P-SELECTIN, IL-17 and DEL-1 in GCF samples taken from 60 patients in total. The levels were measured by the ELISA method. Findings: When the DEL-1, IL-17, PECAM-1, P-SELECTIN and LFA-1 levels between the groups were evaluated, nostatistically significant difference was found. ICAM-1 and E-SELECTIN levels; was found to be significantly higher in the peridontitis group compared to the healthy group. VLA-4 and L-SELECTIN levels were found to be significantly higher in the healthy group than in all other groups. Conclusions: In this study, it was observed that the levels of ICAM-1 and E-SELECTIN, which are involved in inflammation, increase in inflammatory diseases such as gingivitis and periodontitis. It was observed that VLA-4 and L-SELECTIN levels were higher in healthy tissues and decreased in case of inflammation. It was observed that DEL-1, IL-17, PECAM-1, P-SELECTIN and LFA-1 levels did not change in health or inflammation conditions.