Periodontal hastalıklı bireylerde serbest oksijen radikalleri, Tumor necrosis factor-α ve nötrofil fonksiyonlarının incelenmesi
Examination of free oxygen radicals, Tumor necrosis factor-α and neutrophil functions at periodontally diseased patients
  1. Tez No: 164022
  2. Yazar: ÖZLEM GÜR UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ELVAN EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
l.ÖZET Bu çalışmada, kronik periodontitis (KP) ve generalize agresif periodontitisli (GAgP) hastalara uygulanan başlangıç tedavisi, başlangıç tedavisine destek olarak sistemik kombine antibiyotik (metronidazol+amoksisilin/potasyum klavulanat) ve antioksidan ilaç (A+C+E vilamini+Selenyum+Bakır+Çinko+Manganez) kullanımının klinik parametreler, dişeti oluğu sıvısında (DOS) serbest oksijen radikalleri (SOR), dişeti örneklerinde SOR, tumour necrosis factor-a (TNF-a) ve myeloperoksidaz (MPO) enzimi üzerine etkileri incelendi ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Her yarım çenesinde sondalanabilir cep derinliği (SCD)>5 mm ve dişeti oluğu kanama indeksi (DOKİ)>3 olan, en az 2 adet tek köklü dişi bulunan, yaş ortalaması 46.27 ± 9.23 8 kadın, 6 erkek 14 KP'li ve yaş ortalaması 32.27 ± 2.23 10 kadın, 4 erkek 14 GAgP'li toplam 28 hasta kendi gruplarında rastgele 3 tedavi grubuna ayrıldı. Tüm hastaların 2 zıt yarım çenesine sadece diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesi uygulandı (SRP grubu) ve sonra her 2 hastalık grubuna ait bireyler T şer kişilik 2 alt gruba ayrılarak 7 hastanın diğer yarım çenelerine SRP ve kombine antibiyotik (AB) tedavisi (SRP+AB grubu), diğer 7 hastaya SRP ve antioksidan (AO) (SRP+AO grubu) tedavisi uygulandı. 0. gün, 6. ve 12. haftalarda grupların plak indeksi (Pİ), DOKİ, SCD ve rölatif ataşman seviyesi (RAS) ölçüldü, SCD>5 mm, DOKİ>3 olan bölgelerden DOS ve dişeti örnekleri alındı. Sağlıklı kontrol grubu için protetik nedenlerle kron boyu uzatılması gereken, periodontal açıdan sağlıklı, yaş ortalaması 34.60 ± 7.55 olan 10 bireyden DOS ve dişeti örnekleri alındı. Tedavi öncesi ve sonrasında DOS- ve dişeti-SOR düzeyi biyokimyasal yöntemle, dişeti- TNF-ot ve -MPO varlığı ve boyanma yoğunluğu immünohistokimyasal yöntemle değerlendirildi. Klinik değerlendirmede, tüm hasta ve tedavi gruplarında klinik indeks ve ölçümlerde anlamlı grup içi değişimler (p0.05). KP ve GAgP'li hastalık grupları karşılaştırıldığında DOKİ dışında fark bulunmadı (p>0.05).Biyokimyasal değerlendirmede, KP ve GAgP'li ilaç gruplarında dişeti-SOR düzeylerinde anlamlı (p0.05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The objective of this study was to evaluate the effects of systemic combined antibiotics (AB) and anti-oxidant (AO) drugs used as an adjunctive to initial periodontal treatment on clinical parameters and gingival tissue- and gingival crevicular fluid (GCF)-free oxygen radicals (FR's) and gingival tissue-tumour necrosis factor-a (TNF-a) and myeloperoxidase levels in chronic periodontitis (CP) and generalised aggressive periodontitis (GAgP) patients. A total of 28 patients (14 CP patients; 8 female and 6 male, mean age of 46.27 ± 9.23 and 14 GAgP patients; 10 female and 4 male, mean age of 32.27 ± 2.23) with a probing pocket depth of (PPD)>5 mm and sulcus bleeding index (SBI)>3 in at least 2 single-rooted teeth within each quadrants were examined and divided into 3 groups randomly. All patients received SRP on their contrary quadrants (SRP Group), then all were divided into 2 groups each of seven patients. Seven of each groups received SRP+combined AB (SRP+AB group) and the others received SRP and AO (SRP+AO group). At baseline, 6. and 12. weeks after therapy, plaque index (PI), BOP, PPD and relative attachment level (RAL) have been measured. At the same day GCF and gingival specimens were collected from selected teeth with PPD>5 mm and SBI>3 and from 10 periodontally healthy patients (mean age of 34.60 ± 7.55) who need crown-lengthening for one of the single-rooted teeth for prosthodontic reasons served as the healthy controls (Control group). Biochemical evaluations were carried to determine the level of FR's in GCF and gingival tissue specimens, nnmunohistochemical evaluations were carried to determine the presence of TNF-a and MPO and their staining intensity in gingival tissue specimens. At the end of the observation period, statistically significant (p0.05). Regarding biochemical evaluation, post-treatment gingival-FR's level in CP/SRP+AB and CP/SRP+AO demonstrated significant differences (p0.05). GAgP/SRP+AB and GAgP/SRP+AO groups demonstrated significant differences (p0.05). Post-treatment GCF-FR's level in CP/SRP+AB and CP/SRP+AO demonstrated significant differences (p0.05).