Cumhuriyet dönemi edebi ütopyalarında ideal toplum tasavvurları
Projections of ideal society in the literary utopias of the republican period
- Tez No: 769712
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT KADRİ BELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, Cumhuriyet döneminde yazılan edebi ütopyaları ve bu eserlere yansıyan ideal toplum tasavvurlarını konu edinmektedir. Türk edebiyatında bir iki istisna dışında ütopya yazılmadığı düşüncesi genelgeçer bir düşünce haline gelmiştir. Oysa gerek Cumhuriyet öncesinde gerek Cumhuriyet döneminde pek çok ütopya yazılmıştır. Ancak bu eserler ve içine doğdukları kültürel ve siyasal atmosferle etkileşimleri yeterince incelenmiş değildir. Bu çalışma bağlamsallaştırmaya dayalı bir yaklaşımla Cumhuriyet döneminde yazılan ütopyaların ideal toplum tasavvurlarını, nasıl bir ulus-devlet tahayyül ettiklerini ve bu tahayyüllerin yazıldıkları dönemin hâkim söylemiyle ilişkisini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Giriş bölümünde ütopya kavramının kapsam ve tanımına; Osmanlı-Türk kültürüne ütopya kavramının girişine ve tezin ana malzemesini oluşturan ütopyaların yazıldığı dönemin siyasi ve kültürel atmosferine değinildikten sonra, ana bölümde söz konusu ütopyalar kronolojik sırayla ele alınmaktadır. Çalışmanın ana önermesi, bu ütopyaların Kemalist ideolojiyi, ulusal kimlik modelini ve ulus-devlet tahayyülünü sorgulamadığı; dahası, bu eserlerde, mevcut rejimin işleyişindeki sorunların giderilmesiyle ortaya çıkacak toplumsal yapının idealize edildiğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the literary utopias written in the Republican period with a special emphasis on the imagination of the ideal Turkish society reflected in them. There are several utopias written before and during the Republican period. However, due to a general lack of awareness of their existence, these works, except a few well-known novels, are not analyzed adequately. Following a methodology based on contextualisation, this study analyzes the projection of ideal society and the imagination of a nation-state reflected in the literary utopias of the Republican period, as well as their interaction with the dominant discourse within which they were written. In this framework, after discussing the scope and definition of the concept of utopia, the Ottoman utopian legacy and the cultural and political atmosphere of 1930s in the introduction, these literary utopias are analyzed in chronological order in the main body of the study. The main argument holds that these utopias do not question the Kemalist ideology. They envisage a social and political structure that essentially concurs with the present one; what they only criticize are certain practical irregularities that prevent a full-fledged realization of the present regime.