Toplumcu gerçekçilik bakımından Türk ve Rus romanının karşılaştırılması
The comparative analysis of the Russian and Turkish novel in the context of social realism
- Tez No: 769723
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YİVLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı Rusya'da ortaya çıkan Toplumcu Gerçekçilik akımının Türk edebiyatı eserleri üzerindeki etki ve gelişimini göstererek belirli eserlerden hareketle edebiyatın toplumla olan ilişkisini tespit etmektir. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri dışında iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyalist devrimin sonucunda oluşan ve akabinde bütün sanat dallarını ele alan Toplumcu Gerçekçilik akımını hazırlayan ön koşullar, 1934 yılından itibaren geçirdiği süreç gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Ayrıca birinci bölümün devamında söz konusu akımın Türk edebiyatına yansımalarına değinilerek marksist yöntem açısından incelenmiştir. Ek olarak birinci bölümde karşılaştırmalı edebiyatın diğer yöntemleri üzerinde de durulmuştur. İkinci bölümde ise 1950' li yıllardaki Rus ve Türk edebiyatı eserleri Toplumcu Gerçekçi bakış açısıyla ele alınmıştır. İncelenen eserlerdeki farklılıklar ve ortak yönler sosyal, siyasi ve ekonomik koşullar bağlamında ortaya konularak karşılaştırmalar yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reflect the impact of the Socialist Realism movement that emerged in Russia, on Turkish literature based on the analysis of the selected Turkis novels, and identify the link between literature and its effects on society. The study consists of two chapters, in addition to the introduction and conclusion parts.The first chapter examines the Social Realism which emerges as a result of the socialist revolution, its effects on overall arts, including the preconditions which led to it, as well as its period of development which dates from 1934. Furthermore, the first chapter researches the impact of the above-mentioned literary movement from the comparative Marxist perspective. Apart from the Marxist method, the chapter researches other methods of comparative literature. The second chapter consists of the analysis of the Russian and Turkish literary works of 1950s from the Socialist Realist perspective. Differences and common points were covered and analyzed in the context of the social, political, and economic agenda of that period.