A suggested English language policy in Turkey
Türkiye'de bir İngilizce dil eğitimi politikasi önerisi
  1. Tez No: 769724
  2. Yazar: ŞEYMA YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu iki aşamalı Delphi çalışmasının amacı, eğitim fakültelerindeki İngiliz Dili Eğitimi akademisyenlerinin görüşlerini toplayarak Türkiye'deki İngilizce dil uygulamalarını analiz etmektir. Birinci aşamada (açık uçlu Delphi), 38 akademisyen çalışmaya katılmış ve açık uçlu soruları çevrimiçi veya yüz yüze görüşmeler yoluyla yanıtlamıştır. 38 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veri analizinin ilk aşamasından elde edilen veriler, çalışmanın nitel aşamasıdır ve kelimesi kelimesine yazıya dökülmüştür. Kodlamanın manuel olarak oluşturulması öncelikle araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiş ve daha sonra verilerin kodlarını, temalarını ve kategorilerini ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkarmak için veriler NVivo programı ile analiz edilmiştir. Birinci tur veri analizi tamamlandıktan sonra, tüm bu bulgular ışığında bir anket oluşturulmuştur. İkinci aşamada, çalışmanın nicel verilerini oluşturan birinci tur katılımcılarına bu Likert tipi anket uygulanmıştır. Nicel bulgular, çalışmanın ilk tur nitel bulgularını doğrulamıştır. Kolmogorov-Smirnov normallik testi sonuçlarına göre çalışmada dağılım normal bulunmuştur. Üç ve daha fazla kategoriden oluşan demografik değişkenler için tek yönlü ANOVA testleri uygulanmıştır. Diğer yandan iki kategoriden oluşan demografik değişkenler için t-testi (bağımsız örneklemler testi) kullanılmıştır. Genel görüş birliği, Türkiye'de resmi ve iyi yapılandırılmış bir İngiliz dili eğitimi politikasının bulunmadığı ve sonuçlarda belirtilen sorunların bu temel sorundan kaynaklandığı yönündedir. Makro düzeyde politika karar süreci ile mikro düzeyde uygulama perspektifi arasında simbiyotik bir ilişki vardır. Bunlara ilaveten, toplanan verilerin en göze çarpan sonucu, Türkiye'de öğrencilerin ihtiyaçları ve ulusal ihtiyaçlar ile ilişkili olarak tutarlı bir İngilizce dil eğitimi politikası geliştirme ihtiyacının olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this two-phase Delphi study is to analyse English language practices in Turkey by gathering opinions of ELT academicians in education faculties. In Phase One (open - ended Delphi), 38 academics participated in the study and answered open ended questions through online or face-to-face interviews. Semi-structured interviews were conducted with 38 participants. The data elicited from the first round of the data analysis were the qualitative phase of the study and were transcribed verbatim. The manual formation of coding was conducted primarily by the researcher and then analysed with NVivo program to uncover codes, themes, and categories of the data in a detailed way. After the completion of first round data analysis, a questionnaire was formed in the light of all these findings. In Phase Two, the Likert-type questionnaire was administered to the participants of the First Round who formed the quantitative data of the study. The quantitative findings confirmed the firstround qualitative findings of the study. The distribution was found to be normal in the study according to the results Kolmogorov-Smirnov normality test. One-way ANOVA tests were implemented for the demographic variables consisting of 3 and more categories. On the other hand, T-test (Independent Samples Test) was used for the demographic variables consisting of two categories. General consensus of opinion has it that there is a lack of official and wellstructured ELT policy in Turkey and problems mentioned in the results stem from this basic problem. There is a symbiotic relationship between macro-level policy decision process and micro-level implementation perspective. Additionally, the most salient result of data gathered is that there is a need to develop a coherent English language education policy in Turkey in relationship with students 'needs and national needs.