Neoadjuvan kemoterapi alan meme kanseri hastalarında başlangıç sistemik immün inflamasyon indeksinin prognozla ilişkisi
The relationship of initial systemic immune inflammatoryindex with prognosis in breast cancer patients receivingneoadjuvan chemotherapy
  1. Tez No: 769758
  2. Yazar: OSMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Meme kanseri kadınlarda dünya genelinde görülen en yaygın kanserdir. Meme kanserinde lokal ileri evre kür sağlanabilen en ileri evredir. Özellikle neoadjuvan kemoterapi sayesinde kür olasılığı artmış ve meme koruyucu cerrahi şansı artmıştır. Periferik kanda tespit edilen bazı hücreler hastanın immünite durumunu yansıtır. Bu hücreler hastada karsinogenezi, kanserin ilerlemesini ve metastazını etkiler. Sistemik immün inflamasyon indeksi; nötrofil, platelet ve lenfosit sayıları entegre edilerek hazırlanmış bir değerdir ve prognozu tahmin etmede kullanılabilir. Hastanemizde takip edilen meme kanseri hastalarında yapılan araştırmada hastaların neoadjuvan kemoterapi öncesi tam kan sayımından (CBC) sistemik immüninflamasyon indeksi (Sİİ= nötrofil X platelet / lenfosit) hesaplandı. Ardından Sİİ değerlerinin ROC analizi yapılarak ''cut off'' değeri hesaplandı ve düşük Sİİ ile iyi prognoz (hastalıksız sağkalım, patolojik tam yanıt ve genel sağkalım) göstergeleri arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women worldwide. Local advanced stage in breast cancer is the most advanced stage that can be cured. Especially thanks to neoadjuvant chemotherapy, the possibility of cure has increased and the chance of breast-conserving surgery has increased. Some cells detected in peripheral blood reflect the immüne status of the patient. These cells influence carcinogenesis, cancer progression and metastasis in the patient. The systemic immüne inflammation index is a value prepared by integrating neutrophil, platelet and lymphocyte counts and can be used to predict prognosis. In the study conducted in breast cancer patients followed in our hospital, the systemic immune-inflammation index (SII= neutrophil X platelet / lymphocyte) was calculated from the complete blood count (CBC) before neoadjuvant chemotherapy. Then, the“cut off”value was calculated by performing the ROC analysis of the SII values, and the relationship between low SII and good prognosis (disease-free survival, pathological complete response and overall survival) indicators was examined.