Impact of alkali pretreatment and torrefaction on glucose production from wheat straw
Alkali ön işlem ve torrefaksiyonun buğday samanından glikoz üretimine etkisi
- Tez No: 769812
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Ziraat, Bioengineering, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Pennsylvania State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Biyoetanol, petrol bazlı yakıtlara göre ülkeler için çevre kalitesini ve enerji güvenliğini koruyabilen yenilenebilir bir yakıta alternatifi olarak dünyanın dikkatini çekmiştir. Lignoselülozik biyokütle, büyük ölçüde gıda ürünleriyle rekabet etmemesi gerçeğinden dolayı bir etanol hammaddesi olarak potansiyeli açısından araştırılmıştır. Bu çalışmada, potansiyel hammadde olarak buğday samanı (tarımsal kalıntı) seçilmiştir. Bu çalışmada torrefaksiyon, alkali ön işlemi ve bunların kombinasyonunun ön işlemi olarak kullanılma olasılığı değerlendirilmiştir. Glikoz verimi açısından torrefaksiyon süresi, torrefaksiyon sıcaklığı ve alkali konsantrasyonunun etkisi araştırılmıştır. Tek başına torrefaksiyon ile ön işlem, karşılaştırıldığında %66-74 daha düşük glikoz verimi ile sonuçlanmıştır. NaOH ile ön işlem, ön işlem görmemiş buğday samanına göre glikoz veriminde %82-89 artışla sonuçlanmıştır. Hem NaOH hem de torrefaksiyon ile ön işlem, glikoz veriminde %8-68 artışla sonuçlanmıştır. Torrefaksiyon işlemine tabi tutulmamış anca %1 NaOH çözeltisi ile alkali ön işleme tabi tutulmuş numuneler için 359.1 ±1.8 mg glikoz g-1 ham buğday samanı ile en yüksek glikoz verimi elde edilmiştir. Torrefaksiyon sıcaklığındaki artış glikoz verimini düşürmüştür. Alkali ön-işlemi, 220°C'de torrafaksiyon işlemine tabi tutulmuş numuneler için glikoz verimini önemli ölçüde iyileştirmiştir. Bu çalışma, bir alkali çözelti ile birleştirildiğinde bir ön işlem olarak torrefaksiyon potansiyelini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bioethanol has captured the attention of the world as a renewable fuel alternative to petroleum-based liquid fuels that can maintain environmental quality and energy security for countries. Lignocellulosic biomass has been researched for its potential as an ethanol feedstock due largely to the fact that it does not necessarily compete with food crops. In this study, wheat straw (an agricultural residue) was chosen as the potential feedstock. This study evaluated the possibility of using torrefaction, alkaline pretreatment, and their combination as a pretreatment process. The effect of torrefaction time, torrefaction temperature, and alkaline concentration was investigated in terms of glucose yields. Pretreatment with torrefaction alone resulted in 66-74% lower glucose yields when compared to. Pretreatment with NaOH resulted in 82-89% increase in glucose yield relative to un-pretreated wheat straw. Pretreatment with both NaOH and torrefaction resulted in 8- 68% increase in glucose yield. The highest glucose yield of 359.1 ±1.8 mg glucose g-1 raw wheat straw is achieved for samples that were not torrefied but were alkaline pretreated with 1% NaOH solution. Increasing the torrefaction temperature decreased the glucose yield. Alkaline pretreatment dramatically improved glucose yield for samples torrefied at 220°C. This study demonstrated the potential of torrefaction as a pretreatment when combined with an alkaline solution.