Investigation of the effects of synthesis parameters and formation kinetics on the structure, mechanical performance and methylene blue adsorption of alkali activated magnesium silicates
Sentez koşullarının ve oluşum kinetiğinin magnezyum silikat bazlı alkali aktif malzemelerin yapısı, mekanik özellikleri ve metilen mavisi adsorplama özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 832236
  2. Yazar: SERHAT ARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN SOYER UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Alkali aktif malzemeler (AAM), yüksek mekanik performanslarıyla Portland çimentoya alternatif olabilecek çevre-dostu malzemelerdir. Bu tezin amacı, magnezyum silikat içerikli AAM'ler için sentez koşullarının ve oluşum kinetiğinin yapı, mekanik dayanım ve metilen mavisi (MB) adsorplama özellikleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla ilk olarak, istatistiksel bir deney tasarımı kullanılarak sentez koşullarının sepiyolit bazlı AAM'lerin (SAAM) basma kuvveti üzerine etkileri incelenmiştir. Ham maddeler ve sentezlenen malzemeler, X-ışını floresans (XRF) spektroskopisi, X-ışını kırınım (XRD), termogravimetrik analiz (TGA) ve X-ışını fotoelektron spektroskopi yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Azaltılmış tam yansıma Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (ATR-FTIR) verisi değişik reaksiyon sürelerinde toplanarak jeopolimerleşme kinetiği ve basma kuvveti arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Artan sepiyolit ön işlem sıcaklığının basma kuvvetini düşürdüğü, diğer taraftan artan molar Si/Mg oranının basma kuvveti üzerinde positif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Jeopolimerleşme kinetiğinin sayısal verilere dökülmasi amacıyla, toplanan FTIR verilerinde temel bant pozisyounun zamana bağlı değişiminin üstel bir fonksiyona oturtulmuştur. Yapılan analiz, erken evre jeopolimerleşmenin (süre < 4 sa) basma kuvveti üzerindeki etkisinin oldukça yüksek olduğunu göstermiştir. En yüksek MB adsorplama kapasitesi Na/Mg oranının 1.3, sepiyolit ön işlem sıcaklığının 750 °C ve Si/Mg oranının 2.5 olduğu durumda elde edilmiştir. Varyans analizi (ANOVA) sonucunda korelasyon katsayısı (R2) 0.865 olarak belirlenmiştir. Model kullanılarak optimum sentez koşulları Na/Mg oranı için 1.3, ön işlem sıcaklığı için 697 °C ve Si/Mg oranı için 2.4 olarak tespit edilmiştir. Tez sonucunda SAAM'ların yapı ve atıksu arıtım endüstrilerinde ekonomik ve sürdürülebilir alternatifler olabilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alkali activated materials (AAM), commonly referred as geopolymers, are environmentally friendly alternatives to Portland cement with their remarkable mechanical strength. In this thesis, the main motivation is to investigate the effects of synthesis parameters and formation kinetics on the structure, mechanical performance, and methylene blue (MB) adsorption properties of alkali activated magnesium silicates. The raw materials and the SAAMs are characterized by combining X-ray fluorescence (XRF) spectroscopy, X-ray diffraction (XRD), thermogravimetric analysis (TGA), and X-ray photoelectron spectroscopy (XPS). Attenuated total reflectance Fourier-transform infrared (ATR-FTIR) spectroscopic data is collected at different reaction times to shed light on the relation between the geopolymerization kinetics and the compressive strength. The results indicated that increasing pretreatment temperature has a negative impact, while increasing Si/Mg ratio has a positive impact on the compressive strength. The kinetics of geopolymerization is quantified by fitting exponential functions to the position of the main FTIR peak over time. The analysis demonstrated that early geopolymerization (time scales < 4 h) is a big contributor to the compressive strength. The highest MB removal capacity was obtained as 110.42 mg/g with a molar Na/Mg ratio of 1.3, a sepiolite treatment temperature of 750 °C and a molar Si/Mg ratio of 2.5. The ANOVA analysis showed a correlation coefficient (R2) of 0.865 and lack of fit was found to be non-significant. From the model, the optimum values of molar Na/Mg ratio, temperature and molar Si/Mg ratio are found to be 1.3, 697 °C and 2.4, respectively. The findings of this thesis demonstrate that SAAMs can be economical and sustainable alternatives for construction and wastewater treatment applications with their remarkable mechanical strength and enhanced adsorption performance.