Üreticilerin lisanslı depoculuk sistemine yönelik algısı ve sistemi tercih etmelerini etkileyen faktörler: Konya ili örneği
Farmers' perception to the warehouse receipt system and factors affecting their preferences: The case of Konya province
- Tez No: 769832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SEÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı Konya ilinde üreticilerin lisanslı depoculuk sistemine (LDS) yönelik algısını ve sistemi tercih etmelerini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Araştırmanın birincil verileri Konya ilinde LDS'yi tercih eden üreticiler (125 kişi), LDS'yi tercih etmeyen üreticiler (156 kişi), lisanslı depo işleticileri (11 kişi) ve tüccarlar (25 kişi) olmak üzere toplamda 317 kişiyle 13 ilçede yüz yüze yapılan anketler neticesinde elde edilmiştir. Anketlerden elde edilen verilere tanımlayıcı istatistik analizi, iki aşamalı kümeleme analiz yöntemi ve ikili lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Üreticilerin yaş ortalaması 55,15 yıl ve işletme genişliği ortalaması 750,63 dekardır. İki aşamalı kümeleme analiz yöntemine göre analize dahil edilen değişken sayısı dokuz, oluşan küme sayısı üç (Küme 1, Küme 2 ve Küme 3) ve Silhouette değeri 0,5 bulunmuştur. Küme 3'de yer alan üreticilerin LDS'yi tercih etme algıları, Küme 1 ve Küme 2'de yer alan üreticilere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. LDS'yi tercih eden üreticilerin kümelemedeki en önemli değişkeni ise algılanan davranışsal kontrol (1,0) değişkenidir. İkili lojistik regresyon analizinin sonuçlarına göre üreticilerin LDS'yi tercih etme durumlarını pozitif yönde anlamlı olarak etkileyen faktörler; ikamet ettikleri ilçeler, sahip oldukları eğitim, TARSİM yaptırma durumları ve düzenli depolama yapma durumlarıdır. Buna karşılık, üreticilerin LDS'yi tercih etme durumları tarım dışı iş yapma durumu, gelir durumu, pazar fiyatınınöğrenildiği kaynak ve yöre dışı ile etkileşim negatif yönde anlamlı olarak etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the perception of producers towards the the warehouse receipt system (WRS) and the factors affecting their preference for the system in Konya. The primary data of the research was conducted face-to-face in 13 districts with a total of 317 people, including producers who prefer WRS (125 people), producers who do not prefer WRS (156 people), warehouse receipt operators (11 people), and traders (25 people) obtained as a result of surveys in Konya. Descriptive statistics analysis, a two-step cluster analysis method, and binary logistic regression analysis were applied to the data obtained from the questionnaires. The average age of the producers is 55,15 years and the average farm width is 750,63 decares. According to the two-step cluster analysis, the number of variables included in the analysis was nine, the number of clusters formed was three (Cluster 1, Cluster 2, and Cluster 3), and the Silhouette indeks was 0,5. The perceptions of preferring WRS of the producers in Cluster 3 were higher than the producers in Cluster 1 and Cluster 2. The most important variable in the clustering of producers who prefer WRS is perceived behavioral control (1,0). According to the results of the binary logistic regression analysis, the preference of WRS by the producers affects positively the districts of residence, the education they have, the status of having TARSİM, and the status of regular storage. On the other hand, the preference of WRS by the producers affected negatively the non-agricultural business status, income status, source from which the market price was learned and interaction with the outside of the region.