COVID-19 test laboratuvarlarında alınan biyogüvenlik önlemlerinin araştırılması
Investigation of biosecurity measures in COVID-19 test laboratories
  1. Tez No: 769869
  2. Yazar: SEDA SÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YILMAZ CANKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eskişehir Şehir Hastanesi Covid-19 test laboratuvarı, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Covid-19 test laboratuvarı ve Ankara Şehir Hastanesi Covid-19 test laboratuvarlarında alınan biyogüvenlik önlemlerinin kapsamlı ve bütünsel olarak incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, her hastanenin Covid-19 test laboratuvarında alınan biyogüvenlik önlemleri ayrı ayrı gözlemlenmiştir. İncelemeler, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ve araştırma yapılan Hastane Başhekimlikleri tarafından onaylanarak, laboratuvar sorumlusu olan hekimler eşliğinde yapılmıştır. Gözlem yaklaşımına dayalı gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini hastadan test sonuçlarına kadar sürüntü, nakliye önlemleri, personeli korumaya yönelik önlemler ve test güvenliği gibi çeşitli biyogüvenlik aşamaları oluşturmaktadır. Ayrıca, incelenen laboratuvarlar için L-tipi matris yöntemine göre risk değerlendirmesi yapılarak gerekli biyogüvenlik önlemleri sıralanmıştır. Yapılan risk analizi sonucu, Covid-19 test laboratuvarlarında en yüksek skora sahip risklerin, vücut sıvısı sıçraması ve enfeksiyonu olduğu anlaşılmıştır. Çalışma sonunda, riskin en aza indirilmesine yönelik olarak Covid-19 laboratuvarlarında alınan önlemlerin artmasının yanı sıra personel ve test güvenliğinin de önemli ölçüde arttığı gözlemlenmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen sonuç ve bulgulara dayalı olarak ideal laboratuvar tasarımına yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate comprehensively and holistically the biosecurity measures in various Covid-19 test laboratories, including Eskişehir City Hospital, Eskişehir Yunus Emre State Hospital and Ankara City Hospital. In the line with this purpose, the biosecurity measures in the Covid-19 test laboratories of each hospital are handled individually. The observations in the aforementioned hospitals, approved by the Eskişehir Provincial Health Directorate, the Ankara Provincial Health Directorate and the chief physicians of the hospital, are conducted under the physicians who are in charge of the laboratory. The sample of the study, based on the observation approach, consists of various phases, including, the swab from the patient to the test results, transport measures, measures to protect the personnel and test security. Furthermore, a risk assessment is performed for the investigated laboratories based on the L-type matrix method and then the required biosecurity measures are listed respectively. The results of the risk assessment are indicated that the risks having the highest scores in the Covid-19 test laboratories are listed as bodily fluid splashes and infection, respectively. At the end of the study, it is observed that personnel, test safety and the measures taken in the Covid-19 test laboratories to minimize the risk are improved significantly. In the light of the results obtained from the study, a variety of recommendations for an ideal laboratory design are addressed at the end of this study.