Acil servise başvuran hastaların sağlık çalışanlarına şiddete yönelik düşünceleri ve sağlık hizmetlerinden memnuniyet düzeyleri
Thoughts of patients receiving health service from the emergency service towards violence and the level of satisfaction with the HEALTH services
- Tez No: 769868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEN ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 6
Özet
Acil servise başvuran hastaların sağlık çalışanlarına şiddete yönelik düşünceleri ve sağlık hizmetlerinden memnuniyet düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma, 01-30 Nisan 2021 tarihleri arasında Konya'da bir kamu hastanesinin acil servisine başvuran 348 hasta ile yürütülmüştür. Veriler, araştırmacılar tarafından literatür taranarak oluşturulan Tanımlayıcı Bilgiler Soru Formu ve Sağlık Bakanlığı Acil Servis Hasta Memnuniyet Anketi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Acil Servis Hasta Memnuniyet Anketi'ne yönelik geçerlik ve güvenirlik analizleri, bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti etkileyen risk faktörlerinin belirlenmesine ilişkin İkili (Binary) lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların %26.7'sinin bir sağlık çalışanına şiddet uyguladığı, şiddet uygulayan hastaların ise %91.4'ünün sözel/psikolojik, %8.6'sının ise fiziksel şiddet uyguladığı belirlenmiştir. Hastaların %72.8'sinin bir sağlık çalışanına yönelik şiddete tanık olduğu ve %82.2'sinin ise şiddetin yasal yaptırımları konusunda bilgi sahibi olmadıkları saptanmıştır. Hastalar sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin nedenleri olarak sırasıyla; şiddeti yapanların eğitimsizlikleri (%62.9) sağlık çalışanlarının işlerinin çok yoğun olması (%61.8) ve uzun süre beklemek/bekletilmek (%50.6) olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study, which was carried out in order to determine the thoughts of patients applying to the emergency service about violence towards healthcare professionals and their satisfaction with healthcare services, was conducted with 348 patients who applied to the emergency department of a public hospital in Konya between 01-30 April 2021. The data were collected with the Descriptive Information Questionnaire created by the researchers by scanning the literature and the Ministry of Health Emergency Service Patient Satisfaction Questionnaire. In the analysis of the data, descriptive statistics, validity and reliability analyzes for the Emergency Service Patient Satisfaction Questionnaire, t-test for independent groups and one-way analysis of variance (ANOVA), binary logistic regression analysis for determining the risk factors affecting violence against healthcare professionals were used. It was determined that 26.7% of the patients participating in this study inflicted violence on a healthcare worker, 91.4% of the patients who used violence applied verbal/psychological violence, and 8.6% applied physical violence. It was determined that 72.8% of the patients witnessed violence against a healthcare worker and 82.2% of them were not informed about the legal sanctions of violence. The patients, respectively, as the causes of violence against healthcare professionals; They stated that those who perpetrate violence are uneducated (62.9%), the work of health workers is very busy (61.8%) and waiting/waiting for a long time (50.6%).