Anemi tanısı ile çocuk servisine yatan hastaların etyolojisinin belirlenmesi ve eritrosit süspansiyonu transfüzyonu sıklığının değerlendirilmesi
Determination of the etiology of patients installed in the child service with the diagnosis of anemia and evaluation of the frequency of erythrocyte suspension transfusion
  1. Tez No: 769959
  2. Yazar: İDRİS ABDULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN HASBAL AKKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Anemi dünya çapında sık görülen ve her yaş grubundaki insanları etkileyen küresel bir halk sağlığı sorunudur. Ancak çocuklar erişkinlere göre daha çok risk altındadır. Özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda nütrisyonel anemiler diğer yaş gruplarına göre daha sık görülmektedir. Çocuklarda anemi etyolojisinde nütrisyonel nedenler ön plandadır ve demir eksikliği anemisi en sık nedendir. Biz bu çalışmada anemi tanısıyla hastane yatışı yapılan hastalarda etyolojide hangi nedenlerin olduğunu, ne sıklıkla transfüzyon yapıldığını belirlemeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Servisine 01.12.2019 - 31.12.2021 tarihleri arasında anemi tanısı ile yatan 291 hasta verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriterleri olarak; 1 ay-216 ay arasında, bisitopeni ve pansitopenili olmayan, malignensi tanısı almayan, Kemik İliği Transplantasyonu (KİT) yapılmamış hastalar kabul edildi. Yatış nedeni primer olarak anemi olan hastalar seçildi ve başka tanılarla yatan ek olarak anemisi olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. İncelenen 291 hastadan 105 anemili hasta çalışma grubunu oluşturdu. BULGULAR: Hastaların %50,5'i (n=53) erkek, %49,5'i (n=52) kızdı. Hastaların %40'ı (n=42) 1-24 ay arasında, %30,5'i (n=32) 25-144 ay arasında, %29,5'i (n=31) 145-216 ay arasında bulundu. Hastaların %68,6'sında (n=72) mikrositer anemi, %25,7'sinde (n=27) normositer anemi, %5,7'sinde (n=6) makrositer anemi görüldü. Hastaların %51,4'ü (n=54) nütrisyonel anemi, %35,2'si (n=37) hemolitik anemi, %13,3'ü (n=14) akut kanamaya bağlı anemi idi. Transfüze edilen hastalar tüm hastaların %64,7'si (n=68) olarak saptandı. Transfüzyon yapılan hastaların %48,6'sı hemolitik anemi, %38,2'si nütrisyonel anemi, %13,2'si akut kanamaya bağlı anemi idi. SONUÇ: Yatan hastalarda anemi, diğer yaş gruplarına göre en sık 24 ay altında tespit edildi. Hastalarda en sık mikrositer anemi görüldü ve en sık mikrositer anemi nedeni de nütrisyonel anemi idi. Diğer nedenler sıklık sırasına göre hemolitik anemi ve akut kanamaya bağlı anemi idi. Eritrosit süspansiyonu transfüzyonu yapılan anemili yatan hastalarda en sık neden hemolitik anemi idi. ANAHTAR KELİMELER: anemi, çocuk, etyoloji, transfüzyon
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Anemia is a global public health problem that is common worldwide and affects people of all age groups. However, children are more at risk than adults. Especially in children under 2 years of age, nutritional anemia is more common than other age groups. Nutritional causes are prominent in the etiology of anemia in children and iron deficiency anemia is the most common cause. In this study, we aimed to determine the etiology and frequency of transfusion in patients hospitalized with the diagnosis of anemia. MATERIALS and METHODS: The data of 291 patients hospitalized with the diagnosis of anemia between 01.12.2019 and 31.12.2021 at the Health Sciences University Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital Pediatrics Service were retrospectively analyzed. As the inclusion criteria for the study; Patients between 1 month and 216 months, without bicytopenia and pancytopenia, who were not diagnosed with malignancy and who did not undergo Bone Marrow Transplantation (BIT) were accepted. Patients with anemia as the primary reason for hospitalization were selected and patients with additional anemia hospitalized with other diagnoses were excluded from the study. Of the 291 patients examined, 105 patients with anemia formed the study group. RESULTS: Of the patients, 50.5% (n=53) were male and 49.5% (n=52) were female. Of the patients, 40% (n=42) were between 1-24 months, 30.5% (n=32) were between 25-144 months, 29.5% (n=31) were between 145-216 months. Microcytic anemia was observed in 68.6% (n=72) of the patients, normocytic anemia in 25.7% (n=27) and macrocytic anemia in 5.7% (n=6). Of the patients, 51.4% (n=54) had nutritional anemia, 35.2% (n=37) had hemolytic anemia and 13.3% (n=14) had anemia due to acute bleeding. Transfused patients were found to be 64.7% (n=68) of all patients. Of the transfused patients, 48.6% had hemolytic anemia, 38.2% had nutritional anemia and 13.2% had anemia due to acute bleeding. CONCLUSION: Anemia was most common in hospitalized patients under 24 months of age compared to other age groups. The most common microcytic anemia was seen in the patients and the most common cause of microcytic anemia was nutritional anemia. Other causes, in order of frequency, were hemolytic anemia and anemia due to acute bleeding. Hemolytic anemia was the most common cause in hospitalized patients with anemia who received erythrocyte suspension transfusion. KEYWORDS: anemia, child, etiology, transfusion