Pelet yakıt preslerinde rulo tasarımlarının iyileştirilmesi
Improvement of roll designs in pellet fuel presses
- Tez No: 769960
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsan yaşamının kaliteli devam edebilmesi için zorunlu ihtiyaç haline gelen enerjiye olan bağımlılık 21.YY a gelindiğinde azami seviyelere gelmiş olup geleneksel enerji kaynaklarının tükenme eğilimi ile birlikte Dünya üzerinde bitmeyen politik gerilimler gün geçtikçe enerjinin daha da önem kazanacağını, yapılan çalışmalar ise enerjiye duyulan ihtiyacın günden güne artacağını destekler niteliktedir. Bilim dünyası huzurlu evren amacına engel olabilecek önemli faktörlerden olan enerji kıtlığının önlenmesine çözüm getirecek çalışmaları artırmış olup ,çeşitli yenilenebilir enerji yöntemleri üzerinde yapılan araştırma geliştirme faaliyetlerine önem göstermektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önem kazanmasıyla birlikte biyokütleye olan ilgide artmış durumdadır. Bu çalışmada pelet biyokütlesi elde edilmesinde yaygın olarak kullanılan rulolu pelet presleri üzerindeki ruloların farklı çaplarda kullanımlarının verime olan etkileri incelenmiştir. Pelet Preslerinde ekstrüzyon esnasında oluşan hammadde ezilmeleri, iki farklı cismin birbirine temassal basınç uygulamasını esas alan Herzt bansınçlarıyla ilişkilendirilmiş olup farklı pres rulo çapları ilgili basınç türü ile modellenmiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Yapılan hesaplamalar ve gerçek ortam testleri sonucunda pelet preslerinde tambur çapı artışının proses veriminde artış yarattığı görülmüştür.Pelet presleme süreçlerinde sonucu etkileyen çok sayıdaki belirsizlik olması bu konu üzerinde çalışmalar yapılma potansiyelinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The dependence on energy, which has become a necessary condition for a quality continuation of human life, has reached its maximum levels in the 21st century, and together with the tendency of traditional energy sources to run out, the endless tensions around the world will increase the importance of energy day by day, and studies support that the need for energy will increase. The scientific world has increased its efforts to solve energy shortages, which is one of the important factors that may prevent the peaceful universe mission, and attaches importance to research and development activities on various renewable energy methods. With the increasing importance of renewable energy sources, the interest in biomass has also increased. Inefficient production, which is one of the most common problems in pellet production, and low maintenance and repair periods, which slow down the process, deter producers. In this study, it is aimed to make efficiency and life-enhancing improvements on the roller pellet presses, which are widely used in obtaining pellet biomass. Raw material crushing during the process in pellet presses is associated with Herztian pressures based on the contact pressure application of two different bodies, and different press roll diameters are modeled with the relevant pressure type and the results are compared. As a result of the calculations and real environment tests, it has been seen that the increase in drum diameter in pellet presses creates an increase in process efficiency. The fact that there are many uncertainties affecting the result in pellet pressing processes has shown that there is a potential for studies on this subject.