Cam elyaf takviyeli hafif betonun yüksek sıcaklık etkisi altında özelliklerinin araştırılması
Investigation of the properties of glass fiber reinforced light concrete under the effect of high temperature
  1. Tez No: 770000
  2. Yazar: DURSUN KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, %50 oranında kaba agrega olarak pomza ve %0,1 ve %0,3 oranında cam elyaf kullanılarak hafif beton üretimi hedeflenmiştir. Üretilen bu hafif betonun 150 oC 300 oC 450 oC ve 600 oC sıcaklığa maruz kalması durumunda numunelerin basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanımı özelliklerinde meydana gelecek değişimlerin araştırılması amaçlanmıştır. Tez altı aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada referans numuneleri üretilmiştir. İkinci aşamada %0,1 ve %0,3 oranında cam elyaf takviyeli hafif beton numuneleri üretilmiştir. Üçüncü aşamada üretilen numunelere birim hacim ağırlık, porozite, basınç dayanımı ve yarmada çekme dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Dördüncü aşamada, numuneler farklı sıcaklıklara (150 oC 300 oC 450 oC ve 600 oC) kademeli bir şekilde maruz bırakılmıştır. Beşinci aşamada, sıcaklığa maruz kalan numunelere basınç ve yarmada çekme dayanımı deneyi uygulanmıştır. Altıncı ve son aşamada %0,1 oranında cam elyaf takviyeli hafif beton numunelerinin SEM görüntüleri analiz edilmiştir. Sonuç olarak; cam elyaf takviyesiyle birim hacim ağırlık değerinin azaldığı, porozite değerlerinin arttığı görülmüştür. Ayrıca basınç ve yarmada çekme dayanımlarında da artış meydana gelmiştir. Bunun yanı sıra 150oC sıcaklığa maruz kalan numunelerin en yüksek basınç ve yarmada dayanımına sahip olduğu görülmüştür. SEM görüntülerinin analizinde ise mikro yapıda olan numunelerin sıcaklığın artmasıyla makro yapıya geçtiği ve yine sıcaklığın artmasıyla numune bünyesinde çatlaklar meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to produce lightweight concrete by using 50% pumice as coarse aggregate and 0.1% and 0.3% glass fiber. It is aimed to investigate the changes that will occur in the compressive strength and splitting tensile strength properties of the samples when this lightweight concrete produced is exposed to 150 oC 300 oC 450 oC and 600 oC temperatures. The thesis was carried out in six stages. In the first stage, reference samples were produced. In the second stage, 0.1% and 0.3% glass fiber reinforced lightweight concrete samples were produced. In the third stage, unit volume weight, porosity, compressive strength and splitting tensile strength tests were applied to the samples produced. In the fourth step, the samples were gradually exposed to different temperatures (150 oC 300 oC 450 oC and 600 oC). In the fifth stage, pressure and splitting tensile strength tests were applied to the samples exposed to heat. In the sixth and final stage, SEM images of 0.1% glass fiber reinforced lightweight concrete samples were analyzed. As a result; It was observed that the unit volume weight value decreased and the porosity values increased with glass fiber reinforcement. There was also an increase in compressive and splitting tensile strengths. In addition, it was observed that the samples exposed to 150 oC temperature had the highest compressive and splitting tensile strength. In the analysis of SEM images, it was determined that the samples in micro structure changed into macro structure with the increase in temperature, and cracks occurred in the sample structure with the increase in temperature.