Exural behavior of selfcompacting reinforced concrete beams incorporating steel fibers and nano-glass powder
Kendiliğinden yerleşen betonarmanın dış davranışıçelik lif içeren kirişler ve nanocam tozu
- Tez No: 830721
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, nano cam tozu ve iki SFRC dağılımının kendinden kompakt beton kirişler üzerindeki etkisini inceledi. %5 nano-cam tozu eklemenin daha yüksek olduğu bulunmuştur İnceliği nedeniyle daha kaba malzemelere göre basınç dayanımı. ayrıca %7,5 oranında değiştirme kırılma mukavemetleri 3,51 MPa'ya ulaştı. Bu yöntem israfı azaltır ve betonu maksimuma çıkarır Sonuçlara göre geri dönüşüm. Buna ek olarak, bükülme testi çekme ve çekmeyi de içerir. Basınç kuvvetleri nedeniyle eğilme mukavemeti genellikle çekme mukavemetinden daha yüksektir. Bu iki kuvvet Fiberin bükülme mukavemetini artırın. 26 kN'de veya nihai hasar yükünün %40'ında bükülme bölgesi başlangıçta kırıldı. %0 ile %1 arasında çelik elyaf ilavesi yapıldığında betonun ömrü daha uzun olur. Doğal ve yapay elyaflar betonu güçlendiriyor. Yük-sapma davranışında hafif bir değişiklik ölçüldüğü akma noktasına kadar doğrusaldı. Yük-sapma eğrisi girildi Takviye aktıktan çok sonra plastik bölge pratik olarak yatay kalarak nihai/başarısızlık yükü.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of nano-glass powder and two SFRC distributions on selfcompact concrete beams. it is found that adding 5% nano-glass powder has higher compressive strength than coarser materials due to its fineness. also, 7.5% replacement fracture strengths reached 3.51 MPa. This method reduces waste and maximizes concrete recycling, according to the results. in addition, the bending test includes tensile and compressive forces, flexural strength is usually higher than tensile strength. These two forces boost fiber flexural strength. At 26 kN, or 40% of the final failure load, the flexural zone fractured initially. Concrete lasts longer when steel fiber is added between 0 and 1%. Natural and manmade fibers reinforce concrete. A slight variation in load-deflection behavior, which was linear up to the yield point where it was measured. The load-deflection curve entered the plastic zone well after the reinforcement yielded, remaining practically horizontal until the ultimate/failure load.