Gebe kadınlarda safra kesesi dismotilitesi
Gallbladder dysmotility in the pregnants
- Tez No: 770040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Muhittin Ülker Acil Yard.ve Trav. Eğt. ve Arş. Has.
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Gebelik süreci sırasında artan steroid hormonların etkisi ile bilier lipid metabolizması ile safra kesesi fonksiyonunda önemli değişiklikler olur ve bu da litojenik safra oluşumunu kolaylaştırır.Çalışmanın amacı, farklı paritelerdeki ve farklı trimesterlerdeki sağlıklı gebeler ile gebe olmayan sağlıklı kontrol grubunun kese fonksiyonunu değerlendirerek, iki grup arasındaki farkı araştırmak ve artan gebelik sayısının safra kesesi motilitesine etkilerini ortaya koymaktı. YÖNTEM ve GEREÇLER: Çalışmanın hasta grubu, sağlıklı ve gönüllü 50 gebe kadından oluşturulurken, kontrol grubu 20 sağlıklı gebe olmayan kadından oluşturuldu. Her iki gruptaki olguların yaş, gebelik haftası, gebelik sayısı kriterleri sorgulandı. Yöntem olarak 8 saatlik açlık sonrasında sonografik olarak olguların safra kesesi volümleri ölçüldü ve 80 gr. çikolata yedikten sonra 45. dakikada safra kesesi tokluk volümü ölçümü yapıldı. Elde edilen açlık volümü (AV), tokluk volümü(TV) ve kese ejeksiyon fraksiyonları(EF) hesaplandı. EF: (1-TV/AV) x 100. BULGULAR: Gebe grubundan trimesterler arasında AV ve TV ortalamaları açısından incelendiğinde, 3.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The hormonal changes that occur during the pregnancy increase the risk of developing gallstones. The impact of placental steroid hormones such as elevated estradiol (E2) and progesterone (PGN) continuously affect the biliary lipid storage and gallbladder activity in safe pregnant women. Gallbladder bile quantities of biliary cholesterol begin to increase from the first trimester to the third trimester of pregnancy, along with a steady increase in biliary sludge and gallstone occurrence. Ultrasound is a widely used method of imaging, and has the advantage of being safe for the pregnant. It is generally considered as the first line for gallbladder disease assessment. The study aimed to reveal whether there was a difference in motility marker values such as Fasting Volume (FV), Postprandial Volume (PPV), and Ejection Fraction (EF) between trimesters with the effect of changing steroid hormones. These parameters were also compared between groups of pregnant and non-pregnant people, considering gestation numbers. METHODS: The patient group consists of 50 pregnant women who applied to our hospital's gynecology and obstetrics clinic. 20 healthy non-pregnant women constituting the control group were also included in the present study. The age and parity of the cases were included in the study. The trimesters of the pregnancies were also recorded for the pregnant group. After the fasting on the day of the examination, gallbladder volumes of the patients were measured. After feeding for 45 minutes, gallbladder postprandial volume measurements were obtained. The gallbladder ejection fractions were calculated using these values (EF: [FV-PPV]×100/[FV]).