Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerde öz şefkat ve akut stres bozukluğu ilişkisi
The relationship between self-compassion and acute stress disorder in mothers hospitalized in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 770082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME KAYA SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerde öz şefkat ve akut stres bozukluğu ilişkisini incelemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desende yürütüldü. Araştırmanın evrenini Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilin Eğitim Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde bebeği yatan anneler oluşturdu. Araştırmanın örneklemi evren biliniyorsa formülünden hareketle 362 olarak hesaplandı. Nihai olarak 372 anne araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırma verileri Bilgi Formu, Akut Stres Belirti Şiddeti Ölçeği (ASBŞÖ) ve Öz Duyarlılık Ölçeği (ÖDÖ) ile toplandı. Veri analizinde tanımlayıcı istatistiksel analiz yöntemlerinin yanı sıra Main Whitney U, Kruskal Wallis H ve Speraman Rho Korelesayon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive and relationship-seeking design to examine the relationship between self-compassion and acute stress disorder in mothers with infants in the neonatal intensive care unit. The universe of the study consisted of mothers whose babies were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of the Training and Research Hospital of a province in the Eastern Anatolia Region. The sample of the study was calculated as 362. Finally, 372 mothers formed the sample of the study. Research data were collected with the Information Form, Acute Stress Symptom Severity Scale (ASSS) and SelfCompassion Scale (SCS). In addition to descriptive statistical analysis methods, Main Whitney U, Kruskal Wallis H and Speraman Rho Correlation Analysis were used in data analysis.