Mezenşimal kök hücre içerikli enjekte edilebilir kemik grefti üretimi ve in vitro değerlendirilmesi
Production and in vitro evaluation of mesenchymal stem cell laden injectable bone graft
- Tez No: 770084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kemik hasarları ve kemik anomalileri, travma, tümör rezeksiyonu, enfeksiyon ve kırıklar gibi birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir ve tedavi edilmesi gereken durumlardır. Bu amaçla kollajen, trikalsiyum fosfat seramikleri, doğal hidroksiapatitler, demineralize kemik matriksi ve biyolojik olmayan polimerler gibi greftler ve alloplastik kemik eşdeğerleri kullanılmaktadır. Kemik doku mühendisliğinin temeli, kemik hasarı oluşan anatomik bölgeye uygun kemik iyileşmesi için destek yapısı oluşturmak ve iyileşmeyi hızlandırmaktır. Klinik başarı, oluşan kemiğin yeniden şekillenme sonucu çevre kemik dokusu ile yapısal olarak bütünleşmesi ve yeni oluşan kemiğin fonksiyon görmek için yeterli mekanik dayanıklılığa sahip olması ile belirlenir. Bu çalışmada mezenşimal kök hücreler hidroksiapatit ve β-Trikalsiyumfosfat yapılı mikro taşıyıcılar üzerine ekilerek spinner flaskta optimum karışma hızı belirlenerek üretilmiştir. Mikro taşıyıcılar üzerine ekilen hücreler aljinat/karboksimetil selüloz hibrid hidrojeli ile karıştırılmış, böylece kemik yapısına uygun ve kök hücre tedavisi amaçlı enjekte edilebilir formda kemik grefti üretilmiş ve greftin in vitro performansı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bone injuries and bone anomalies can develop due to many reasons, such as trauma, tumor resection, infection and fractures, and are conditions that need to be treated. For this purpose, grafts and alloplastic bone equivalents, such as collagen, tricalci-um phosphate ceramics, natural hydroxyapatites, demineralized bone matrix and non-biological polymers are used. Mikro taşıyıcılar üzerine ekilen hücreler aljinat/karboksimetil selüloz hibrid hidrojeli ile karıştırılmış, böylece kemik yapısına uygun ve kök hücre tedavisi amaçlı enjekte edilebilir formda kemik grefti üretilmiş ve greftin in vitro performansı analiz edil-miştir. The basis of bone tissue engineering is to create a support structure for bone healing in accordance with the anatomical region of bone damage and to accelerate healing. Clinical success is determined by the structural integration of the newly formed bone with the surrounding bone tissue as a result of remodeling, and sufficient mechanical strength of the formed bone to function properly. In this study, mesenchymal stem cells were seeded onto hydroxyapatite and β-tricalciumphosphate microcarriers, and they were cultured in the spinner flask by determining the optimum mixing speed. Cell laden microcarriers were mixed with alginate/carboxymethyl cellulose hybrid hydrogels, so that an injectable bone graft for stem cell therapy that is compatible with bone structure was produced, and its in vitro performance was analyzed.