Şizofreni tanısı almış bireylerde aerobik egzersizin yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasite üzerine etkileri
The effect of aerobic exercise on quality of life and functional capacity in persons diagnosed with schizophrenia
  1. Tez No: 770085
  2. Yazar: AYŞE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TARSUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; şizofreni tanısı almış bireylerde aerobik egzersizin fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Çalışma, şizofreni tanısı almış ve randmize olarak deney (n=12) ve kontrol grubu olarak ayrılmış (n=15) atanan 27 katılımcı ile gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyo- demografik verileri alındıktan sonra, yaşam kalitesi WhoQoL-Bref-Tr ile, fonksiyonel kapasite 6 Dakika Yürüme Testi ile değerlendirildi. Çalışma kapsamında, deney grubuna 12 hafta boyunca haftada 3 gün, 45-60 dakika olacak şekilde aerobik egzersiz programı uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. 12 haftalık çalışma süresi sonrasında katılımcılarla yapılan testler tekrarlanarak son değerlendirmeler tamamlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of aerobic exercise on functional capacity and quality of life in individuals diagnosed with schizophrenia. The study was conducted with 27 participants who were diagnosed with schizophrenia and randomly assigned to the experimental (n=12) and control groups (n=15). After obtaining the socio-demographic data of the participants, the quality of life was evaluated with the WhoQoL-Bref-Tr, and the functional capacity was evaluated with the 6-Minute Walk Test. Within the scope of the study, an aerobic exercise program was applied to the experimental group for 45-60 minutes, 3 days a week for 12 weeks. No application was made to the control group. After the 12-week study period, the tests with the participants were repeated and the final evaluations were completed.