Towards sustainable cities: Assessment of urban agriculture as a good practice
Sürdürülebilir kentlere doğru: Bir iyi uygulama örneği olarak şehir tarımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 770114
  2. Yazar: SEZGİ UYGUR GİANFRANCESCO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGE YILDIRIM OKTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kentsel tarım, dirençli şehirler yaratmak için bir çözüm olma potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda, büyüyen gıda krizinin ve iklim değişikliğiyle ilgili diğer krizlerin etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir literatür taraması ve vaka çalışmaları yoluyla kentsel tarımdaki üç ana iyi uygulama alanı araştırılmış ve vurgulanmıştır. İyi uygulamalar takip edildiğinde daha iyi sonuçlar veren yöntemlerdir. Çalışma, kentsel tarım uygulamasının sürdürülebilirliği için çevresel, sosyo-kültürel ve ekonomik alanlardaki katkılarının mühim olduğunu göstermektedir. Bu başlıkların altında, bir kentsel tarım uygulamasının çevresel etkisi, çeşitli yöntemlerle biyolojik çeşitliliği, toprak verimliliğini ve su verimliliğini artırma uygulamalarına bağlıdır. Sosyo-kültürel etkisi, topluluk oluşturma kapasitesine, topluluğunun sağlığına ve eğitimine katkısına ve topluluk katılımı sonucunda bir alanı yeniden sahiplenme gücüne bağlıdır. Ekonomik etkisi ise, yerel ekonomiye katkısı, kadınlar ve göçmenler gibi toplumun en savunmasız üyelerini güçlendirmeye katkısına, ekonomik araçlar yaratmasına ve kentsel tarım uygulamasının sürekliliğini sağlayan yasama organları ile ilişkisine bağlıdır. Etki alanlarının ardından bir değerlendirme kriteri belirlenmiştir. Bu kriter, İstanbul'daki üç kentsel tarım uygulamasını seçmek ve Likert ölçeği ile değerlendirmek için bir araç olarak kullanılmıştır. Tez, bu örneklerde önerilen iyi pratikleri uygulamak için bir strateji sağlar ve yeni kentsel tarım örneklerinin şehir planlama sürecine verimli bir şekilde uyumlanmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Urban agriculture has the potential to be a solution to increase the urban resilience of cities. At the same time, it can help mitigate the effects of the growing food crisis and other crises related to climate change. Through a literature review and case studies, three prime areas of good practices have been researched and highlighted. These are the methods which produce better outcomes when followed. The study indicates that the contributions in environmental, socio-cultural and economic areas are crucial for the sustainability of the urban agriculture practice. Furthermore, the environmental impact of an UA practice depends on its implementations of increasing biodiversity, soil fertility, and water efficiency through several methods. Its socio-cultural impact depends on its capacity of community building, the contribution to the health and the education of its community, and its power to reappropriate a space in consequence of the community engagement. The economic impact comprises its contribution to the local economy, the empowerment an UA practice offers to its most vulnerable community members i.e. women and immigrants, the business tools and its relationship with the legislative bodies ensuring the continuity of the UA practice. Following the areas of impact an assessment criterion has been determined. This criterion was used as a tool to select and evaluate three UA practices in Istanbul. The thesis provides a strategy to implement recommended good practices in these examples and proposes an efficient integration of new UA examples in the urban planning process.