Deniz vasıtalarının denizlere ve balıkçılığa olumsuz etkileri
Negative effects of marine vehicles on the sea and fishing
  1. Tez No: 770113
  2. Yazar: EBUBEKİR KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM HAKAN KAYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gemi kaynaklı faaliyetlerin denizlere ve balıkçılığa olan olumsuz etkileri, önceki yapılmış araştırmalar ile detaylı şekilde ele alınmıştır. Gemi kaynaklı faaliyetlerin çevreye ve balıkçılığa olan olumsuz etkileri başlıklar altında incelenmiştir. Bu olumsuz etkilerin azaltılması için gereken tedbirler; deniz trafiğinin ve yoğunluğunun azaltılması, filonun sınırlandırılması, olaya ülkesel değil küresel olarak bakılması, ortak kararlara herkesçe riayet edilmesi gibi önlemlerdir. Deniz taşımacılığının çevre ve deniz canlıları üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek özellikle ülkemizdeki kamu kurumlarının çevresel kirliliğe neden olabilecek gemi kazalarının önünü almak için her türlü teknolojik donanım ve insan gücünden faydalanması ve filolarında iyileştirmeye gitmeleri önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The negative effects of ship-based activities on the seas and fisheries are discussed in detail with previous studies. The negative effects on the environment and fisheries are grouped under heading. As a result of these effects, it is important to reduce maritime traffic and density, limit the fleet, look at the event not nationally but globally, and comply with common decisions by everyone in taking the necessary measures. In order to prevent the negative effects of maritime transport on the environment and sea creatures, it has been suggested that public institutions in our country make use of all kinds of technological equipment and manpower and improve their fleets in order to prevent ship accidents that may cause environmental pollution.