Classification algorithms based on recognition to improve the accuracy and error rate
- Tez No: 770142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bilgisayarla görme teknolojisi, görsel gözetim sisteminin yaygınlaşması ve insan ve bilgisayar makineleri arasındaki etkileşim sistemleri nedeniyle insanın günlük yaşamında önemli bir yere sahiptir. Son birkaç yılda cinsiyet tanıma ve tanımlama, bilgisayarlı görme sistemlerinin bir parçası olarak büyük ilgi görmektedir. Biyometrik tanımlama ve tanıma sistemleri, parmak izi, yüz, göz, ses, iris vb. bir insanın birçok biyometrik karakterine dayalı olarak daha verimli ve güvenilir kimlik doğrulama yetenekleri sunabilmesi nedeniyle giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Geleneksel sınıflandırma algoritmaları İnsanların sınıflandırılmasına ve tanınmasına yardımcı olabilecek çok sayıda özelliğe sahip olduğu için biyometrik sistemlerde önerilmez. Bu tezde, insanın tanımlanmasını ve tanınmasını sağlamak için iki önemli insan biyometrik belirleyicisi kullanılmıştır. Bu çalışmada kişinin kadın mı erkek mi olduğunu tanımak için yüz görüntüleri ve ses dalgası sinyalleri kullanılmıştır. Bu çalışmada üç güçlü sınıflandırma algoritması kullanılmıştır (NB, SMO, J48) ve hem yüz görüntülerinde hem de ses sinyallerinde %99'dan fazla doğruluk verir ve bu çalışmada hız kavramında hızlı olduğu düşünülen bu çalışmada önerilen çalışma ve erkeğin kadından tanınması doğru bir şekilde yapılır.
Özet (Çeviri)
Computer vision technology have a significant role in the human being's daily life due to, the expansion of visual surveillance system as well as the interaction systems between humans and computer machines. In the recent few years' gender recognition and identification get a vast amount of attention as a part of the computer vision systems. Biometric identification and recognition systems are becoming increasingly significant, due to its capable of providing more efficient and reliable abilities of identity verification based on many biometrical characters of a human beings such as fingerprints, face, eye, voice, iris, etc. conventional classification algorithms not recommended in with the biometrical systems since it has a large number of features that can help in classification and recognition of human beings. In this thesis two important biometrical charterers of human are used in order to accomplish the identification and recognition of human being. The facial images as well as, voice wave signals of persons are used in order to recognize the person whether it was a female or a male in this study. Three powerful classification algorithms are used in this study (NB, SMO, J48) and gives an accuracy more than 99% in both facial images and voice signals as well as the proposed work in this study considered to be fast in the concept of speed and the recognition of male from the female is performed in accurate manner.