Time and quality in construction projects in Iraq
- Tez No: 770141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnşaat projelerinin çoğu, belirtilen program dahilinde ve istenilen kalitede teslim edilememekten muzdariptir. Irak'ta proje kalitesini etkileyen birincil belirleyiciler, bu çalışmada, Irak inşaat sektöründe çalışan bir mühendis örneğine bir anket uygulanarak araştırılmıştır. Çalışma, çoğunluğu inşaat mühendisliği olan çeşitli mühendislik uzmanlıklarında çalışan kamu ve ticari sektörlerden bir grup mühendisi içeriyordu. Araştırma örneklemini, zaman yönetimi boyutları ve ikincisi proje uygulama aşamaları olmak üzere iki ana eksene ayrılan ve bu çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizi yoluyla sorulan sorular hakkında görüş bildiren çeşitli disiplinlerden 58 mühendis oluşturmuştur. , proje tamamlama gecikmelerini etkileyen en önemli sonuçların keşfedilmesi, mühendislik projelerinin tamamlanmasındaki gecikmenin, kurumun her paragraf için belirtilen süre içinde finansal finansmanın zayıflığından ve önceden planlanmış ihtiyacın düşük anlaşılmasından kaynaklanmasıdır. proje için zaman planlaması, mühendislik projelerinin yürütülmesinde gecikmelere neden olur.
Özet (Çeviri)
Most of the construction projects suffer from not being delivered within the specified schedule and within the required quality. The primary determinants impacting project quality in Iraq were investigated in this study by administering a questionnaire to a sample of engineers working in the Iraqi construction industry. The study featured a group of engineers from the public and commercial sectors who worked in a variety of engineering specialties, the majority of which were civil engineering. The research sample included 58 engineers from various disciplines who gave their opinions on the questions posed, which were divided into two main axes, the first being time management dimensions and the second being project implementation stages, and through statistical analysis of the data from this study, the most important results affecting project completion delays were discovered are the delay in the completion of engineering projects is due to the weakness of the financial funding by the institution within the time specified for each paragraph and the low understanding of the need of pre-planned time planning for the project causes delays in the execution of engineering projects.