Detection of plant leaf diseases via deep learning
  1. Tez No: 770167
  2. Yazar: YOUSIF NAJI HAMAD HAMAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Derin öğrenme ile bitki yaprak hastalıklarının tespiti; Yapay sinir ağına dayanan sistem, üst düzey oyuncular tarafından yürütülen binlerce oyunu incelemiş ve bu örneklerden oynamayı öğrenmiştir. Bu teknolojilerin potansiyeli muazzam görünüyor. Ayrıca, Gartner Enstitüsü, iki yıl boyunca, onları, üretebilecekleri umutların zirvesinde, gelişmekte olan teknolojilerin ünlü eğrisinin en üstüne yerleştirdi. Ancak potansiyel ile ondan gerçekten beklememiz gerekenler arasında, Derin Öğrenme ile yapay zekanın diğer alanları arasında Küçük ve büyük ölçekte ekonomik etkilere neden olabilecek sunulan yönleri göz önüne alındığında, bu çalışmanın genel amacı, Gelişen zararlıları ve hastalıkları doğru bir şekilde tanımlamak için bu bitkinin yapraklarının görüntülerinin toplanmasından soya fasulyesinin koşullarını değerlendirmek için Makine Öğrenimi.
Özet (Çeviri)
Detection of plant leaf diseases via deep learning; The system, based on an artificial neural network, has studied thousands of games conducted by high-level players and learned to play from these examples. The potential of these technologies seems enormous. Moreover, for two years, the Gartner Institute has placed them at the very top of its famous curve of emerging technologies, at the peak of the hopes they can generate. But between the potential and what we should really expect from it, between Deep Learning and other areas of artificial intelligence Considering the aspects presented, which can cause economic impacts on a small and large scale, the present study had as its general objective the use of Machine Learning to evaluate the conditions of soybean from the collection of images of the leaves of this plant, in order to correctly identify developing pests and diseases.I