Distopik bir bilimkurgu: Black Mirror dizisinin gösteri toplumu kuramı çerçevesinde incelenmesi
A dystopic science fiction: Society of spectacle within Black Mirror TV series
  1. Tez No: 770201
  2. Yazar: SEVGİ ELMALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KULA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kitle iletişim araçları içinde, çeşitli kodları ve mesajları büyük kitlelere iletme konusunda en etkin araçlardan biri olan televizyon ve televizyon içerikleri, gelişen teknolojinin de etkisiyle internet üzerinden yayıncılığa evrilmektedir. Çeşitli platformların kurulmasıyla birlikte verilmek istenen mesajlar televizyon dizileri yerine internet dizileri ile iletilmeye başlanmaktadır. Bu mesaj ve kodların birçoğu tüketim toplumu, gösteri toplumu ve gösterişçi tüketim gibi kavramların kod ve mesajlarını iletmektedir. Black Mirror dizisinin içerdiği kod ve mesajlar, araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada Black Mirror dizisinin beş sezonundan birer bölüm göstergebilimsel analiz yöntemiyle incelenmiş olup, bu incelemeler sonucunda Black Mirror dizisinin gösteri, tüketim ve gösterişçi tüketim kavramlarını distopik bir bakış açısıyla ele aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Television and television contents, which are one of the most effective means of conveying various codes and messages to large masses, are among the mass media, with the effect of developing technology, it evolves into broadcasting over the internet. With the establishment of various platforms, the messages to be conveyed are started to be transmitted via internet series instead of television series. Many of these messages and codes convey the codes and messages of concepts such as consumer society, spectacle society, and conspicuous consumption. These codes and messages contained in the Black Mirror series constitute the main subject of this research. In this study, five parts of the Black Mirror series were analyzed by the semiotic analysis method and as a result of these examinations, it has been determined that the Black Mirror series deals with the concepts of spectacle, consumption and conspicuous consumption from a dystopian perspective.