Mars habitatlarının yapısal açıdan irdelenmesi
Examination of martian habitats from the viewpoint ofstructure
- Tez No: 770278
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
1950'li yıllarda başlayan uzay görevleri, günümüze kadar devam etmiş ve günümüzde de gelişen teknoloji ile büyük ilerlemeler göstermiştir. İnsanoğlunun uzay koşullarını araştırması ve farklı gezegenlere yaptığı yolculuklar, insanlığın uzayda yaşayabilmesi için çeşitli koşullarla birlikte yeni sistemler geliştirilmesine olanak sağlamıştır. İnsanların kolonizasyonu genişletmek için bir sonraki varış noktasının Mars olacağı düşünülmektedir. Ancak bir yaşam alanı oluşturmak, mimarlığın vazgeçilmez bir parçası olduğu gibi birden fazla disiplinin ortak çalışmasını gerektirmektedir. Dünyadaki yapı inşaatına benzer şekilde, hammadde, ulaşım, kargo, uzay inşaat teknolojilerinin teknik sorunları, insan yerleşiminden önce ele alınmalıdır. Mars için düşünülecek bir üs için tüm koşullar ele alındıktan sonra insan faktörü de çalışmanın içine önemli bir girdi olarak yerleştirilmelidir. Çünkü bir üssün tasarımında ana faktör insan yaşamı ve yaşamın sürekliliğidir. Bu yüzden insanların uzun süreli bir uzay yaşamında insanlar için ne gibi faktörlerin önemli olduğu ele alınmalıdır. Mars keşif misyonlarının geçmişine ve güncel Mars keşif sonuçlarına dayanan bu çalışmanın amacı; gelecekteki Mars keşifleri ve Mars'ta olası bir üs inşaatı için olası inşaat yöntemlerine ve aşırı çevredeki malzemeler için gereksinimlere genel bir bakış sağlamaktır. Mars'taki çevre ve arazi koşullarını tanıtmakta, Mars'ta bir üssün inşası için kullanılabilecek, dünyadaki yerel kaynakların ve Marstaki kaynakların araştırmasını gözden geçirmekte, insanların bir üs içinde konfor ve ergonomi koşullarını ele almakta, üs için kullanılabilecek enerji kaynaklarını incelemekte ve bazı yapısal uygulanabilir yapım sistemlerini ve malzemelerini incelemekte, çeşitli örnekler incelenerek, önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Space missions started in the 1950s and continue to progress, have shown great advances with today's developing technologies. Humankind's exploration of space conditions and their journeys to different planets have enabled the development of new systems with various conditions for humanity to live in space. It is thought that the next destination for humans to expand colonization will be Mars. However, creating a living space requires the collaboration of more than one discipline, as it is an indispensable part of architecture. Similar to construction processes on Earth, technical problems of raw materials, transportation, cargo, and space construction technologies must be addressed before human settlement. Considering all the conditions for a habitat on Mars, the human factor should be placed as an important input into the study because the main factor in the design of a habitat is human life and its continuity. Therefore, essential factors for humans in long-term life in space should be addressed. Based on the history of Mars exploration missions and current Mars exploration results, the aim of this study is to provide an overview of possible construction methods and requirements for materials in the extreme environments for future exploration and potential habitat constructions on Mars. The study introduces the environmental and terrain conditions on Mars, reviews the research of resources on Earth and on Mars that can be used during the construction of a habitat on Mars, considers the comfort and ergonomics of humans in a habitat, examines the energy sources that can be used, examines some structurally viable constructions systems and materials by drawing from various examples, and offers suggestions for the future.