Dünya dışı yerleşimlerde mimari tasarım: Mars örneği
Architectural design ın extraterrestrial habitats: A case study of mars
- Tez No: 988359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAŞAK DAĞGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, mimari tasarım etkinliğini ve mimarın rolünün dünya dışı yerleşimlerde, özellikle Mars koşullarında nasıl evrildiğini sorgulamaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüş; örnek habitat projeleri (Marsha, Ice House vb.) analiz edilmiş ve kapsamlı bir literatür taramasıyla desteklenmiştir. Araştırma dört temel bölüm içermektedir: İlk olarak, Mars'ın ekstrem çevresel koşulları — radyasyon, atmosfer yapısı, düşük yerçekimi, sıcaklık farkları —detaylı biçimde incelenmiş; mimarın tasarım sürecinde neleri dikkate alması gerektiği vurgulanmıştır. Mimarın rolünün sorgulandığı ilk evrede, bu rolün oldukça sınırlı olabileceği görülmektedir. Tasarımların, daha çok mühendislik temelli ve hayatta kalmaya odaklı olduğu anlaşılmaktadır. İkinci evre olan kolonizasyon aşamasında ise mimarın, öngörüsel tasarımlarla habitatların evrimini destekleyen ve sosyal mekânları da tasarıma dahil eden bir aktör haline gelebileceği öne sürülmektedir. Son olarak, üçüncü evrede (gelişmiş yerleşim aşamasında), mimarın disiplinler arası yaklaşımla çalışan, sürdürülebilir yaşam sistemleri kurgulayan ve psikolojik-toplumsal ihtiyaçları gözeten önemli bir aktör konumuna geleceği düşünülmektedir. Bu çalışma, Mars gibi zorlu ortamlarda mimarlığın yalnızca fiziksel değil, sistemsel ve insan merkezli düşünülmesi gerektiğini savunmakta; ayrıca gelecekteki mimarlık eğitimi için alternatif bir düşünsel çerçeve önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the evolution of architectural design activity and the role of the architect in extraterrestrial settlements, with a particular focus on Martian conditions. The study employs a qualitative research methodology, analyzing exemplary habitat projects (such as Marsha, Ice House, etc.) and is supported by an extensive literature review. The research is structured into four main sections: Firstly, the extreme environmental conditions on Mars—radiation, atmospheric composition, low gravity, and temperature fluctuations—are examined in detail, highlighting the critical factors architects must consider in their design processes. In the initial phase, known as the anchoring phase, the architect's role appears to be quite limited, with designs predominantly engineering-driven and focused on survival. During the second phase, the colonization stage, the architect is proposed to become a proactive actor, employing predictive design strategies that support the evolution of habitats while also incorporating social spaces into the design. Finally, in the third phase—the advanced settlement stage—the architect is envisioned as a key interdisciplinary figure, developing sustainable life-support systems and addressing psychological and social needs. This study argues that architecture in harsh environments like Mars should be considered not only physically but also systemically and human-centered. Moreover, it proposes an alternative conceptual framework for future architectural education.