Kötücül kutuplaşma bağlamında Türkiye'de kutuplaşma ve dinamikleri
Polarization and dynamics in Turkey in the context of bad polarization
- Tez No: 770312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL MUTİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye'de toplumsal bütünlük neden sağlanamadı sorunsalına kutuplaşma terimi üzerinden yanıt arayan bu çalışma; çatışma yaratan siyasi kültürel öğeler bağlamında Türk siyasi kutuplaşmasının tarihsel serüvenini, aktörlerini, dinamiklerini ve akıbetini sunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğunun çöküş döneminde başlayan Cumhuriyet Türkiye'si ile toptan ve radikal bir kabulle batıyı referans alarak uygulanan modernleşme hamleleri siyasi kutuplaşmanın dayanak noktasını oluşturmaktadır. Modernliği dayatan siyasi iradenin idari zorlamaları karşısında değişime direnen gelenekçi kitleler arasındaki karşıtlıklar günümüzdeki kültürel sorunların fay hatlarını oluşturmaktadır. Türk toplumunun kutuplaşmaya yatkın siyasal belleğe sahip oluşu farklı dönemlerde farklı eksenlerde kötücül kutuplaşmalar yaratmaktadır. Sorunları derinleştiren, hukuksuzluğu, kanunu aykırılığı örten, toplumsal yaşamı tehdit eden, ülke itibarını zedeleyen, uzlaşmadan yoksun çatışmacı siyaset alanı yaratan ve en önemlisi toplumu bölen kutuplaşma kavramının günlük dilde yaygın kullanılmasına rağmen bu konuda akademik çalışmaların son derece sınırlı oluşu son derece öneme sahip bu kavramın incelenme nedeni olmuştur. Belgesel tarama yoluyla verileri elde edilen çalışmada nitel bir yöntem tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Why social integrity could not be achieved in Turkey. This study seeks answers to the problem of polarization; it presents the historical adventure, actors, dynamics and fate of Turkish political polarization in the context of conflict-creating political cultural elements. The modernization moves, which were implemented by reference to the west with a wholesale and radical acceptance of the Republic Turkey, which began during the fall of the Ottoman Empire, are the basis for political polarization. Contrasts between traditionalist masses who resist change in the face of the administrative forces of the political will that imposed modernity form the fault lines of today's cultural problems. The fact that Turkish society has a political memory that is prone to polarization creates malicious polarization in different axes in different periods. Although the concept of polarization, which deepens problems, covers lawlessness, law violations, threatens social life, damages the country's reputation, creates a confrontational political space devoid of consensus and, most importantly, divides society, is widely used in everyday language, academic studies in this regard are extremely limited. The extremely limited academic studies have been the reason why this concept has been investigated. A qualitative method was preferred in the study, the data of which were obtained through documentary scanning.