Antrenörlerin liderlik yönelimleri ile sportmenlik davranışlarının incelenmesi
Investigation of the leadership originations and sportsmanship behaviors of the trainers
  1. Tez No: 770322
  2. Yazar: MURAT SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma Antrenörlerin Liderlik Yönelimleri İle Sportmenlik Davranışlarının İncelenmesi amacıyla yapılmıştır. Veriler maliyet ulaşılabilirlik gibi unsurlar göz önünde bulundurularak katılımcılara Google Drive üzerinden ulaştırılmıştır. Araştırmaya katılımda gönüllülük göz önünde bulundurulmuştur. Toplamda 254 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada ilgili verilerin toplanması için kullanılan anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci kısımda Bolman ve Deal (1991) tarafından geliştirilen Liderlik Stilleri Betimleme Anketi Türkçe uyarlaması Dereli (2003) tarafından Liderlik Stilleri Ölçeği, üçüncü kısımda Vallerand ve arkadaşları (1994) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Sezen ve Balçıkanlı (2010) tarafından yapılan Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği oluşturmuştur. Çalışmada elde edilen veriler üzerinde doğrultusunda SPSS programı ile yapılmıştır. Veri setine Kolmogorov-Smirnova testi uygulanmış ve anlamlılık düzeyi p0.05 düzeyinde anlamlılık düzeyi ile test edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, spearman korelasyon analizi ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Araştırmada %95 güven aralığına göre analiz yapılmıştır. Ölçeğin güvenirliliği Cronbach's Alpha katsayısı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Leadership Orientations and Sportsmanship Behaviors of Coaches. Taking into account factors such as cost and accessibility, the data were sent to the participants via Google Drive. Volunteering was considered in participating in the research. In this context, a total of 254 people were reached. The questionnaire used in the research to collect the relevant data consists of three chapters. In the first chapter the Demographic information, in the second chapter the Leadership Styles Scale by Dereli (2003), the Turkish version of the Leadership Styles Descriptive Questionnaire developed by Bolman and Deal (1991), in the third chapter the Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale developed by Vallerand et al. (1994) and Turkish adaptation made by Sezen and Balçıkanlı (2010) is held. The Kolmogorov-Smirnova test was applied to the data set and it was concluded that the data did not have a normal distribution since the significance level was less than p0.05. Descriptive statistics, spearman correlation analysis and non-parametric tests were used in the analysis of the data. In the research, analysis was made according to the 95% confidence interval. The reliability of the scale was determined by the Cronbach's Alpha coefficient.