Spor seyircilerinin iletişim becerileri ile fiziksel sözel zorbalık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the communication skills and bullying behaviors of sports spectators
- Tez No: 770342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, İletişim Bilimleri, Psychology, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, spor seyicilerinin iletişim becerileri ile fiziksel-sözel zorbalık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada İletişim Becerileri Ölçeği ile Spor Seyircilerinin Sözel Fiziksel Zorbalık Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan spor seyircileri oluştururken, örneklemini Türkiye'de bulunan ve spor seyiricisi olan 465'i kadın 345'i erkek olmak üzere toplam 810 spor seyircisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında yer alan spor seyircilerine google formlar aracılığı ile ulaşılmış ve elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde frekanslar alındıktan sonra verilerin güvenirliği için güvenirlik analizi, çarpıklık ve basıklık normallik testi yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlendiği için araştırma bulgularında parametrik testler uygulanmıştır. Anova analizlerinde anlamlı farklılığın yönünü belirlemek için Post-Hoc (Tukey) testi yapılmıştır.Verilerin analizinde, spor seyircilerinin iletişim becerileri ve fiziksel-sözel zorbalık davranış düzeylerini belirlemek için betimsel istatistikler kullanılmıştır. İletişim becerileri ve fiziksel-sözel zorbalık davranışları arasında ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. İlgili analizlerde anlamlılık düzeyi α = 0,05 olarak değerlendirilmiştir. Spor seyircilerinin iletişim becerileri ile fiziksel-sözel zorbalık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmada sonuç olarak; erkek olan spor seyircilerinin kadın spor seyircilerine oranla daha fazla fiziksel-sözel zorbalık davranışı sergilediği bunun yanında, gelir durumu düşük düzeyde olan spor seyircilerinin daha fazla fiziksel-sözel zorbalık davranışı sergiledikleri tespit edilmiştir. Mevcut araştırmada elde edilen bir diğer sonuç ise; iletişim becerisi düzeyleri düşük olan spor seyircilerinin iletişim becerisi yüksek olan bireylere oranla daha fazla fiziksel-sözel zorbalık davranışları sergiledikleri tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlardan hareketle, iletişim becerisi ile fiziksel-sözel zorbalık arasında bir ilişkinin bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the communication skills of sports spectators and their physical-verbal bullying behaviors. In this study, Communication Skills Scale and Verbal Physical Bullying Behaviors Scale of Sports Spectators were used. While the universe of the research consists of sports viewers in Turkey, a total of 810 sports viewers make up the sample, including 465 women and 345 men who are sports viewers in Turkey. The sports spectators within the scope of the research were reached via google forms and the data obtained were analyzed in the SPSS 25.0 package program. In the analysis of the data obtained from the research, after the frequencies were taken, reliability analysis and skewness and kurtosis normality test were performed for the reliability of the data. Since it was determined that the data showed a normal distribution, parametric tests were applied in the research findings. Post-Hoc (Tukey) test was performed for the content of difference in Anova analysis.In the analysis of the data, descriptive statistics were used to determine the communication skills and physical-verbal bullying behavior levels of sports spectators. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between communication skills and physical-verbal bullying behaviors. In the related analyzes, the level of significance was evaluated as α = 0.05. As a result of this research, which was carried out with the aim of examining the relationship between the communication skills of sports spectators and physical-verbal bullying behaviors; It has been determined that male sports spectators exhibit more Physical-verbal bullying behavior than female sports spectators, and sports spectators with low income levels exhibit more Physical-verbal bullying behaviors. Another result obtained in the present study is; It has been determined that sports spectators with low communication skills exhibit more physical-verbal bullying behaviors compared to individuals with high communication skills. Based on these results, it can be said that there is a relationship between communication skills and physical bullying.