Kırmızı kapya biberin fiziksel, kimyasal ve fizikokimyasal özellikleri üzerine doğrama şekli, kurutma sıcaklığı, depolama süresi ve sıcaklığının etkisi
The effect of drying temperature, cutting types, storage degree and period on physical, chemical and physicochemical properties of red capia pepper
- Tez No: 770341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, farklı kurutma sıcaklıklarının (50, 60 ve 70 oC) ve doğrama şekillerinin (halka ve küp) kırmızı kapya biberinin hem oda sıcaklığında hem de soğuk koşullarda 14 gün depolama süresince fiziksel, kimyasal ve fizikokimyasal özelliklerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Kurutulmuş kapya biberleri elde etmek için 50, 60 ve 70 oC'de sıcak hava ile kurutma yöntemi (konvektif) uygulanmıştır. Kurutulmuş biberlerin renk değerleri (L*, a*, b*), rehidrasyon oranı, kuru madde, pH ve titrasyon asitliği ile biyoaktif bileşenleri (toplam fenolik madde ve antioksidan kapasitesi) taze biber örnekleri ile karşılaştırılmıştır. En yüksek kuru madde, pH, titrasyon asitliği ve rehidrasyon oranı (sırasıyla %87,06; 5,69; 807,15 mg sitrik asit/100 g; %6,72) halka formda doğranmış, 60 oC'de kurutulan ve soğukta muhafaza edilen numunelerde (6H-SD numuneleri) tespit edilmiştir. Taze biber örneklerine en yakın L*, a*, b* değerleri 6H-SD örnekleri için elde edilmiştir (L*: 29.87, a*: 12.83 ve b*: 17.03). Ayrıca, 6H-SD numuneleri tüm depolama sürelerinde en yüksek antioksidan kapasitesi ve toplam fenolik madde sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
This work was undertaken to evaluate the effects of different drying temperatures (50, 60 and 70 oC) and cutting types (ring and cube) on the physical, chemical and physiochemical properties of red capia pepper during storage (14 days) both at room temperature and cold storage. Convective drying at 50, 60 and 70 oC was applied to obtain dried red capia peppers. The effects of convective drying on color values (L*, a*, b*), rehydration ratio, selected chemical properties (dry matter, pH and titratable acidity) and bioactive compounds (total phenolic content and antioxidant capacity) of dried red capia peppers were compared. The samples dried at 60 oC in ring forms under cold storage (6R-CS samples) showed the highest dry matter, pH, titratable acidity and rehydration ratio (87,06%; 5,69; 807,15 mg citric acid/100 g; 6.72%, respectively). The closest L*, a*, b* values to the fresh pepper samples were achieved for 6R-CS samples (L*: 29.87, a*: 12.83, and b*: 17.03). In addition, 6R-CS samples resulted with highest antioxidant capacity and total phenolic content in all storage times.