Nsan hakları ihlalleri bağlamında Türkiye'nin diplomatik ilişkileri: Çin Halk Cumhuriyeti örneği
Diplomatic relations of Türkiye whitin the context of human rights violations: Case of the People's Republic of China
  1. Tez No: 770362
  2. Yazar: HATİCE BİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
İnsan Hakları ve Diplomasi günümüzün en popüler kavramlarındandır. Her ikisinin de tarihi Antik çağlara uzanmakta, insanlığın gelişiminde derin izler bırakmaktadır. Bir zamanlar hükümdarın tebaasına lütfu olarak görülen haklar artık sadece herkesin talep edebildiği değil, bu hakları ihlal eden devletlerin uluslararası sistemde diğer devletler tarafından zorlanabildiği bir düzeye gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin zorda kalan halklara kapısını açtığı, ihtiyacı olan toplumlarla elindekini paylaştığı tarihsel bir vakıadır, uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanan veriler de ülkenin ne kadar cömert olduğunu tasdikler niteliktedir. Türk dış politikasının da, Türk halkının dünyadaki insan hakları ihlalleri karşısındaki hassasiyetini yansıtması beklenmektedir. Girişimci ve İnsani Dış Politika şeklinde formüle edilen dış politika uygulamalarında insan haklarına bağlı olarak politika değişikliğinin olup olmadığı, devletin konuyu diplomatik ilişkilerinde nerede konumlandırdığı önem arz etmektedir. Bu araştırmada özellikle insan haklarına hassasiyetin arttığı 2000'li yıllarda devleti idare edenlerin mazlum halkların acılarına yönelik sarf ettikleri sözleri dış politikada, diplomatik ilişkilerinde de destekleyip desteklemediğine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human rights and diplomacy are among the most popular contemporary concepts. Origins of both of these concepts can be traced back to ancient times, and they have left significant marks in the progress of humankind. Rights that were once seen as privileges granted to subjects by a monarch are now not only able to be demanded by every person, but they have reached a point where the states that violate them can be forced by other states in the international system. It is a historical fact that the Republic of Türkiye opened its doors to people in need and shared what it had with peoples in trouble and the available data published by various international organizations proves the generosity of Türkiye. It is expected that the foreign policy would reflect the sensitivity of the Turkish public for the human rights violations in the world. Whether there were policy changes in relation to human rights or not and how the state placed the issue in its diplomatic relations in the foreign policy applications formulated as the Enterprising and Humanitarian Foreign Policy are important for the subject matter. This research has investigated whether the words of those who govern the state about the suffering of the oppressed peoples during the 2000s -when sensitivity to human rights has increased- were supported by the foreign policy and diplomatic relations or not.