Developing adaptive construction project management based on sustainable natural resources
  1. Tez No: 770389
  2. Yazar: RIYAM ALTAEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Uyarlanabilir inşaat proje Yönetimi, proje inşaat yönetiminde büyük bir zorluk olarak kabul edilir. Sürdürülebilir kavramların kullanılması nedeniyle ekonomik kalkınma konularından birini temsil eder. Irak'taki bu endüstri, aşırı maliyet sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bunun için bu çalışma, inşaat projelerini etkileyen çeşitli faktörleri ve özellikle malzeme etkisinin türünü incelemektedir. Bu araştırmadaki ana zorluk, uyarlamalı seçim otomatik yöntemini uygulamak için inşaat projelerinde kullanılan malzemelerin sürdürülebilir kavramlarını kullanmaktır. Araştırma metodolojisinde üç süreç kullanılmıştır, ilki malzeme tercih edilen sıranın ağırlığını belirlemek için kullanılan Delphi yöntemidir. İkinci yöntem, malzeme özelliklerini kullanarak en iyi malzeme seçimini sunan MCDM tekniğini kullanır. Son olarak üçüncüsü ise maliyet hesaplama yöntemini belirleyen BIM yöntemidir. Sonuçlar, iki etkili malzemeyi gözlemlemektedir, bunlar düşük maliyetleri ve yüksek basınç dayanımları nedeniyle katı beton bloklar ve yüksek ısıl verim nedeniyle hafif beton duvar ve daha düşük kullanım betonunun etkisi (yapıdaki düşük yük nedeniyle). İnşaat projesinin büyüklüğü ve türü gibi faktörlerin, toplam bina maliyetini artırabilecek etkileyen faktörler olduğu düşünülmektedir. Bu parametrelerin değerlendirme süreci, malzeme kullanımında esneklik sağlar. Uzman görüşüne göre, binanın Irak ortamında uygulanması için en iyi sürdürülebilir malzeme seçimi nedeniyle önemli sonuçlar.
Özet (Çeviri)
Adaptive construction project Management is considered a major challenge in project construction management. It represents one of the economic development issues due to the use of sustainable concepts. This industry in Iraq faced the problem of overrun costs. For that, the present study investigates the various factors that affect construction projects and especially the type of material effect. The main challenge in this research is to use the sustainable concepts of used materials in construction projects to implement the adaptive selection automatic method. Three processes have been used in the research methodology, the first is the Delphi method which is used to specify the weight of material preferable rank. The second method is used the MCDM technique which presents the best material choice using materials characteristics. Finally, the third is the BIM method which specifies the cost calculation method. The results observe two effective materials, they are solid concrete blocks due to their low cost and high compressive strength and lightweight concrete wall due to high thermal efficiency and the effect of lower usage concrete (due to the low load on the structure). The factors such as size and type of construction project are considered influencing factors that can increase the total cost of building. The evaluation process of these parameters provides flexibility in using materials. According to the expert's opinion, it is significant results due to the best choice of sustainable materials for implementing the building in Iraqi environment.