Massachusetts General Hospital bilişsel ve fiziksel işlev anketi Türkçe versiyonu: Bir güvenilirlik geçerlilik çalışması
Massachusetts General Hospital cognitive and physical functioning questionnaire Turkish version: A reliability validity study
- Tez No: 770489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER İLHANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş: Massachusetts General Hospital Bilişsel ve Fiziksel İşlev Anketi (MGHBFA) bilişsel ve fiziksel fonksiyonu birlikte değerlendiren bir ankettir. MGHBFA'nın Türkçe versiyonunun güvenilirlik ve geçerliliği hali hazırda çalışılmamıştır. Amaç: Biz bu çalışmada, MGHBFA'nın Türkçe' ye çevirisini ve kültürel adaptasyonunu yaparak, Türkçe versiyonunun fibromiyalji (FM) tanılı hastalarda geçerlilik ve güvenilirliğini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalına başvuran ve ACR-2016 FM tanı kriterlerine göre fibromiyalji tanısı almış, çalışmaya katılmak için yazılı onam veren, 18 yaş üstü, 117 hasta gönüllülük esasına göre çalışmaya dahil edildi. Anketin Türkçe uyumlandırılması için Massachusetts General Hospital Bilişsel ve Fiziksel İşlev Anketi Türkçe' ye çevrildi. Elde edilen Türkçe versiyonun anlaşılabilirliği 5 hasta ve 5 sağlık çalışanı tarafından değerlendirildi ve anketin son şekli hazırlandı. Türkçe güvenilirlik ve geçerliği gösterilmiş olan Mini mental durum testi (MMDT), Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği hastalara uygulandı. Testtekrar test güvenirliği için MGHBFA Türkçe versiyonu 1 hafta ara ile 2 kez dolduruldu. İç tutarlılık Cronbach's alpha hesaplanarak değerlendirildi. Geçerlilik ise MGHBFA Türkçe versiyonundan elde edilen total skor ile MMDT skoru, HAD depresyon ve anksiyete skorları ve FEA skoru arasındaki korelasyonlara bakılarak değerlendirildi. Tüm istatistiksel testler için SPSS Release 22 programı kullanıldı. Bulgular: İç tutarlılık değerlendirilmesinde Cronbach's alpha tüm alt gruplarda yüksek olarak bulundu. Test-tekrar test güvenilirliğinde, MGHBFA alt gruplarında intraclass korelasyon katsayısı yüksekti. MGHBFA, HAD depresyon ile anlamlı olarak iyi düzeyde pozitif korelasyon gösterirken HAD anksiyete ve FEA ile anlamlı olarak orta düzeyde pozitif korelasyon gösterdi. MGHBFA ve MMDT arasında anlamlı fakat zayıf bir negatif korelasyon tespit edildi. MMDT ile FM hastalık aktivitesi ve HAD anksiyete arasında anlamlı bir ilişki yokken HAD depresyon ile arasında anlamlı fakat zayıf negatif bir korelasyon mevcuttu. iv Sonuç: Bu çalışmayla MGHBFA Türkçe versiyonunun FM hastalarında yüksek güvenilirlik ve geçerliliği olduğu gösterildi. MGHBFA'nın Türk FM tanılı hastalara uygulanabilir olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Massachusetts General Hospital Cognitive and Physical Functioning Questionnaire (MGHCPFQ) is a questionnaire which evaluates both cognitive and physical functions together. Reliability and validity of the Turkish version of MGHCPFQ is not studied yet. Objectives: In this study, we aimed to analyze the validity and reliability of the Turkish version of MGHCPFQ in patients with fibromyalgia (FM) diagnosis by translating and culturally adapting the MGHCPFQ to Turkish. Material and Methods: 117 patients over the age of 18, who applied to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation and were diagnosed with fibromyalgia according to ACR-2016 FM diagnostic criteria, and gave written consent to participate in the study, were included in the study on a voluntary basis. MGHCPFQ was translated into Turkish to adapt the questionnaire to Turkish. The intelligibility of the obtained Turkish version was evaluated by 5 patients and 5 healthcare professionals, and the final form of the questionnaire was prepared. Mini mental state test (MMDT), Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), and Hospital Anxiety and Depression Scale, which were proven to be reliable and valid in Turkish, were administered to the patients. For test-retest reliability, the Turkish version of the MGHCPFQ was filled in 2 times with an interval of 1 week. Internal consistency was evaluated by calculating Cronbach's alpha. Validity was evaluated by looking at the correlations between the total score obtained from the Turkish version of MGHCPFQ and the MMDT score, HAD depression and anxiety scores, and FIQ score. SPSS Release 22 program was used for all statistical tests. Results: In the evaluation of internal consistency, Cronbach's alpha was found to be high in all subgroups. In test-retest reliability, intraclass correlation coefficient was high in MGHCPFQ subgroups. MGHCPFQ showed a significant positive correlation with HAD depression and moderately positive correlation with HAD anxiety and FIQ. A significant but weak negative correlation was detected between MGHCPFQ and MMDT. While there was no significant correlation between MMDT and FM disease vi activity and HAD anxiety, there was a significant but weak negative correlation between HAD and depression. Conclusion: In this study, the Turkish version of MGHCPFQ was shown to have high reliability and validity in FM patients. It was concluded that MGHCPFQ could be applied to Turkish patients with FM.