Türk romanında kamusallık: Algı, deneyim, endişe (1873-1950)
Publicness in Turkish novel: Perception, experience, disquiet (1873-1950)
  1. Tez No: 770504
  2. Yazar: İMREN GECE ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Osmanlı-Türk toplumunun modernleşme deneyimi Türk romanında özel alanlardan daha yoğun bir şekilde kamusal yaşam etrafında düşünülür ve tartışılır. Tarihsel hadiseler ve toplumsal dönüşüm süreçlerini odağa alan edebiyat eserleri bu süreçlerle birlikte bireysel ve toplumsal düzeyde ortaya çıkan algı ve gerilimlerin de yansıtıcısı olurlar. Bu tezde 1873-1950 arasında yazılmış on dokuz romanda Türk modernleşmesinin kamusal yaşamı yeniden inşa etmesiyle birlikte edebi esere yansıyan kamusallık algısı, tepki mekanizmaları ve bunların karşısında konumlandırılan mahremiyet örüntüleri izlenmeye çalışılacaktır. Bunu yaparken sosyolojinin imkanlarından yararlanılacak ve Richard Sennett'in Kamusal İnsanın Çöküşü adlı eserindeki sosyallik bağlamlı kamusal alan ve kamusallık yaklaşımı esas alınarak Sennett'in Batı referanslı dikkat noktalarının Türk romanındaki iz düşümleri tartışmaya açılacaktır.
Özet (Çeviri)
The modernization experience of Ottoman-Turkish society is considered and discussed more intensely around public life than in private in Turkish novel. Literary works that focus on historical events and social transformation processes also reflect the perceptions and tensions that arise at the individual and social level along with these processes. In this dissertation, in the selected nineteen novels written between 1863-1950, the perception of publicity reflected in the literary work with the reconstruction of public life by Turkish modernization, the reaction mechanisms and the patterns of privacy positioned against them will be tried to be analyzed. While doing this, the possibilities of sociology will be utilized and the projections of Sennett's Western-referenced attention points in Turkish novel will be opened to discussion, based on the sociality-contextual public sphere and publicity approach in Richard Sennett's The Fall of Public Man.