Türkiye Selçukluları ve beylikler devrinde Ereğli şehri
Ereğli city in the period of Turkish Seljuks and principalities
- Tez No: 770503
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamız, Türkiye Selçukluları ve Beylikler Dönemi Ereğli konusunu kapsamakta olup, giriş, dört bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun ana hatları ele alınmıştır. Birinci bölümünde, Ereğli'nin konumu, isminin kaynağı ve tarihsel dönemlerde geçirdiği aşamalar değerlendirilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Ereğli'nin fiziki yapısına, şehrin genel görünümüne, mahallelerine, meydan'a, kalelere, sanat ve ticaret yerlerine değinilmiş olup, bağ ve bahçe kesimleri de bunlarla birlikte değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, şehirdeki vakıf kurumları ve mimari eserler ana başlık olarak ele alınmış olup, dini kurumları incelerken cami ve mescitler değerlendirilmiştir. Ayrıca, öğretim kurumları, sağlık kurumları, hamamlar, sosyal ve dayanışma kurumları, tekke ve zaviyeler, köprüler ve türbelerde bu bölümde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, şehrin demografik durumu ve ekonomik durumu ele alınmıştır. Demografik durumunda Ereğli'nin o dönemdeki nüfus yapısı üzerinde durulmuştur. Ekonomik yapısı ele alınırken dönemde yetişen ürünler değerlendirilmiştir. Türkiye Selçukluları ve Beylikler döneminde Ereğli'nin yönetim şekli değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise tezin kısaca değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study covers the subject of Ereğli in the Period of Turkish Seljuks and Principalities and consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the introduction, the main lines of the subject are discussed. In the first part, the location of Ereğli, the source of its name and the stages it went through in historical periods were tried to be evaluated. In the second part, the physical structure of Ereğli, the general appearance of the city, its neighborhoods, the square, the Castles, art and Trade places were mentioned, and the Vineyard and Garden sections were evaluated together with them. In the third chapter, the foundation institutions and architectural works in the city are handled as the main title, and mosques and masjids are evaluated while examining the religious institutions. In addition, educational institutions, health institutions, baths, social and solidarity institutions, lodges and zawiyas, bridges and tombs are discussed in this section. In the fourth chapter, the demographic and economic situation of the city are discussed. In its demographic situation, the population structure, the products grown in the period were evaluated. In the fifth chapter, the management style of Ereğli in the period of Turkish Seljuks and Principalities has been evaluated. In the conclusion part, a brief evaluation of the thesis is made.