Key performance indicators and the model for achieving digital inclusion for smart cities
Anahtar performans göstergeleri ve akıllı şehirler için dijital kapsayışa ulaşma modeli
- Tez No: 770661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akıllı şehir kavramının pek çok tanımı vardır ancak akıllı şehrin açık ve basitleştirilmiş bir tanımı olarak diğer şehirlerde olduğu gibi topluma kamu hizmetlerinin sunulduğu sitedir ancak operasyonlarını insanlara sağlamada esneklik ve verimlilik kazanmıştır. ağlar, bilgi teknolojileri ve iletişim kullanımı yoluyla nüfus. Genel olarak akıllı şehirler, vatandaşlarına ve ziyaretçilerine iyi hizmet verebilmek için teknolojik imkanları hayatın her alanında kullanan şehirlerdir. Akıllı şehirler, şehrin çeşitli bileşenlerini birbirine bağlamak ve bir ağ oluşturmak için (IoT) teknolojisine güveniyor, böylece şehirler şehrin tüm bölgelerini kapsayan bu ağdan veri toplayabilecek. Bu veriler, bu şehirdeki elektrik şebekesi, su şebekesi, yollar ve otoparklar gibi hizmetleri ve kaynakları yönetmek için teknolojik çözümler sağlamanın temelidir. Çalışma, akıllı şehir kavramını, dünyayı kuruluşa yönelten nedenleri, akıllı şehirlere yönelik performans değerlendirme kriterleri ve göstergelerini ve akıllı şehirlerin dayandığı temel direkleri sunmaktadır. Ayrıca, akıllı şehirlerin dayandığı bazı temel direkleri ve göstergeleri belirleyerek, bu direkleri mantıksal devrelerle simüle ederek ve şehrin ideal bir akıllı şehir olarak kabul edilip edilemeyeceğini belirlemek için test ederek ideal akıllı şehir modelini ölçmek için basitleştirilmiş bir varsayımsal yol sağlar. ya da değil.
Özet (Çeviri)
The term smart cities has many definitions, but as a clear and simplified definition of the smart city, it is the site in which public services are provided to the community as in other cities, but it has gained flexibility and efficiency in providing its operations to the population through the use of networks, information technologies, and communications. In general, smart cities are cities that use technological means in all areas of life In order to provide good services to citizens and visitors. Smart cities rely on (IoT) technology in order to connect the various components of the city and form a network, thus cities will be able to collect data from this network that covers all parts of the city. This data is the basis for providing technological solutions to manage services and resources in this city, such as the electric power network, the water network, roads and parking lots. The work presents the concept of smart cities, the reasons that prompted the world to move towards its establishment, performance evaluation criteria and indicators for smart cities, and the main pillars on which smart cities depend. It also provides a simplified hypothetical way to measure the ideal smart city model by identifying some of the key pillars and indicators on which smart cities depend, simulating these pillars with logical circuits and testing them to determine whether the city can be considered an ideal smart city or not.