Yazılım test olgunluk modeli (TMMI) ve test ölçüm gerçeklenmesi
Test maturity model integration (TMMI) and test measurement implementation
  1. Tez No: 770671
  2. Yazar: AHMET UNUDULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGÜR CİNGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Başarısızlıkla ilerleyen birçok proje, hatalı yönetilen süreçler, ürün ve projelerin zamanında teslim edilememesi, maliyetlerde meydana gelen aşırı artışlar, müşteri isteklerinin doğru analiz edilememesi, yazılım geliştirme yöntemlerinde çevik süreçlerin kullanılmasının önünü açmakta ve test süreçlerinin öneminin her geçen gün artmasın neden olmaktadır. Özellikle test süreçlerinin ve risklerin zaman ve maliyet baskısı ile doğru şekilde ele alınamaması, yazılım geliştirme yöntemlerinin projeler arasında farklılaşması, risk yönetimi ve bir şirket/kurum bünyesinde yürütülen risk analizi çalışmalarının yazılım geliştirme yöntemleri ile entegre edilememesi de bu durumu zorlaştırmaktadır. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için risk tabanlı test teknikleri ile scrum ve test olgunluk modeli entegrasyonunun (TMMI) kullanılması düşünülmektedir. Test olgunluk modeli entegrasyonu (TMMI) test süreçlerini iyileştirmek için kullanılan seviyeleri olan bir modeldir. Bu yaklaşımın test süreçlerine entegre edilmesi ile proje ve ürün kalitesi üzerinde olumlu etkileri olmakta, test eforunu ise düşürmektedir. Bu pozitif etkilerinin yanında TMMI uygulamak belgelendirme açısından ağır bir yükü de beraberinde getirmektedir. TMMI ve çevik süreç pratikleri bir arada kullanılarak hem test kalitesi arttırılabilir hem de mevcut olan bu belge maliyeti azaltılabilir. Bu çalışma kapsamında gömülü sistemler alanında faaliyet gösteren bir şirketin çevik süreç dönüşümü üç yıl boyunca takip edilmiştir. Çalışma kapsamında TMMI Seviye 2, TMMI Seviye 3, TMMI Seviye 4 ve TMMI Seviye 5'in çevik süreçlerle entegrasyonu incelenmiş ve literatürdeki boşluğu kapatmak için bu çalışma hazırlanmıştır. Çalışmamız hem çevik süreç uygulamaları hem de bazı test uygulamaları (risk tabanlı test teknikleri, kullanıcı senaryosu test teknikleri) ile TMMI'ın bütün seviyelerini entegre edebilmek için yapılmıştır. TMMI kapsam yüzdeleri TMMI Seviye 2'ye göre %84,28, TMMI Seviye 3'e göre %92,9, TMMI Seviye 4 ve TMMI Seviye 5'e göre %100 olarak belirlenmiştir. Ayrıca seviyelerin entegrasyonu sonrasında belirli test metrikleri ile de ölçüm gerçekleştirilerek proje versiyonları arasında kıyaslamalar yapılacaktır. Kapsam oranları ve metrik ölçüm sonuçlarına dayandırılarak çevik süreçlerle bütünleşik yeni bir TMMI model önerisi ile de çalışma sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Many projects that progress with failure, processes managed erroneously, failure to deliver products and projects on time, excessive increases taking place in costs, and an inability to analyze customer requests correctly pave the way for the use of agile processes in software development methods and cause the importance of test processes to increase day by day. In particular, the inability to properly handle testing processes and risks with time and cost pressures, the differentiation of software development methods between projects, the failure to integrate risk management, and risk analysis studies, conducted within a company/institution, with software development methods also complicates this situation. It is recommended to use agile process methods, scrum and test maturity model integration (TMMI), with risk-based testing techniques and user scenario testing techniques, to eliminate such problems. In this study, agile process transformation of a company, operating in embedded systems in the field of industry, was followed for three years. This study has been prepared to close the gap in the literature on the integration of TMMI Level 2, TMMI Level 3, TMMI Level 4 and TMMI Level 5 with agile processes. Our research has been conducted upon the use of all TMMI level sub-steps with both agile process practices and some test practices (risk-based testing techniques, user scenario testing techniques). TMMI coverage percentages have been determined as 84,28% based on TMMI level 2, 92.9% based on TMMI level 3, and 100% based on TMMI Level 4 and TMMI Leve5. In addition, agile process adaptation metrics and their measurements between project versions will be shown, and their contribution to quality will be mentioned. The study will be concluded with a new TMMI model proposal integrated with agile processes, based on coverage rates and metric measurement results.