Monitoring and modelling of moisture content with nuclear magnetic resonance (NMR)
Nükleer manyetik rezonans (NMR) ile nem içeriğinin izlenmesi ve modellenmesi
- Tez No: 770672
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇEKMECELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, nem içeriğinin ve kuruma hızının zamana, sıcaklığa ve konuma göre değişimini gözlemlemektir. Kurutma için nohut püresi, patlıcan ve elma seçilmiş ve kurutma deneyleri 50-70°C'de 3 saat süreyle gerçekleştirilmiştir. Numunelerin nem içeriği fırın, zaman alanlı nükleer manyetik rezonans (TD-NMR) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemleri kullanılarak ölçülmüştür. Sıcaklık ve konum ile nem içeriği ve kuruma hızındaki değişiklikler izlendi. Nohut kurutmanın kuruma hızı 0.34-0.44 kgH2O/m2h ve kurutma sıcaklığına ve konumuna bağlı olarak kuruma süresi 440-320 dakika olarak tahmin edilmiştir. Patlıcan kurutmasının kuruma hızı 0.38-0.62 kgH2O/m2h ve kuruma süresi kurutma sıcaklığına ve konumuna bağlı olarak 460-280 dakika olarak tahmin edilmiştir. Elma kurutmanın kuruma hızı 0.65-0.99 kgH2O/m2h ve kurutma sıcaklığına ve konumuna bağlı olarak kuruma süresi 420-260 dakika olarak tahmin edilmiştir. TD-NMR ve MRI yöntemlerinin kurutma işlemi sırasında nem içeriğini tahmin etmede etkili, yüksek duyarlı ve hassas olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the variation of the moisture content and drying rate over time, temperature, and position. Chickpea puree, eggplant, and apple were selected for drying, and the drying experiments were performed at 50-70°C for 3 h. The moisture content of samples was measured using oven, time-domain nuclear magnetic resonance (TD-NMR), and magnetic resonance imaging (MRI) methods. The changes in moisture content and drying rate with temperature and position were monitored. The drying rate of chickpea drying was 0.34-0.44 kgH2O/m2h and the drying time was estimated as 440-320 min depending on the drying temperature and position. The drying rate of eggplant drying was 0.38-0.62 kgH2O/m2h and the drying time was estimated as 460-280 min depending on the drying temperature and position. The drying rate of apple drying was 0.65-0.99 kgH2O/m2h and the drying time was estimated as 420-260 min depending on the drying temperature and position. It was concluded that TD-NMR and MRI methods were effective, high-sensitive and precise in estimating moisture content during drying process.