Technology selection with multi-criteria decision making methods and data analysis algorithms using patent data
Patent verilerinden yararlanılarak çok kriterli karar verme yöntemleri ve data analizi algoritmaları ile teknoloji seçimi
  1. Tez No: 770687
  2. Yazar: MEHMET UĞUR GÖÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ TAYYAR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknoloji geliştirmenin her geçen gün hızının artması ve dolaylı olarak Teknolojik Çalışmaların hayat döngülerinin oldukça kısalması, araştırıcıların ve teknoloji geliştiren şirketlerin hangi alana, ne zaman ve ne miktarda yatırım yapmaları gerektiği sorusunun önemini gitgide arttırmaktadır. Ayrıca, teknolojik çalışmaların ve inovasyonun günümüzde sektör içi bir çalışma oluşumundan, interdisipliner ve şirketler/gruplar arası bir yapı oluşumuna geçiyor olması firmaların, ortak çalışmaları gereken alan ve firmaları belirlemesi konusundaki bilgi ihtiyacını arttırmaktadır. Bu bağlamda da belli bir alanda çalışan ve inovasyon yapmayı hedefleyen bir kurum için çalışmalarını ileri götürmek için hangi teknolojilere yatırım yapması gerektiği sorusu günümüzde inovasyonun oldukça önemli problemleri arasında bulunmaktadır. Bunun yanısıra, patentler çok fazla veri içermesine rağmen bir alandaki on binlerce hatta daha fazla patenti istenilen amaçlar doğrultusunda etkin bir şekilde incelemek oldukça zordur. Özellikle metin tabanlı patent çalışmaları, aynı şekilde yazılıp farklı anlamlara gelen ya da çok farklı alanlarda birbirinden bağımsız işlevler için kullanılan terimler nedeniyle etkin bir çözüm sağlayamamaktadır. Bu çalışma ile CPC Patent Sınıflandırması kullanılarak belirli bir teknoloji içerisinde tanımlanmış patentlerin elde edilmesi ve sonrasında elde edilen verilerin veri madenciliği algoritmaları kullanılarak zenginleştirilmesi, analiz edilmesi ve Entropi ağırlıklı TOPSIS yönteminin uygulanarak patent verileri ve veri analiz algoritmaları ile çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak Teknoloji Seçim Probleminin çözümüne yönelik objektif ve yenilikçi bir yöntem önerilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing pace of technology development and the consequent shortening of the life cycles of Technological Studies increases the importance of the question of which area, when and how much should be invested by researchers and technology developing companies. In addition, the fact that technological studies and innovation are nowadays shifting from an intra-sectoral to an interdisciplinary and inter-company/group structure increases the need for information for companies to identify the areas and companies they should collaborate with. In this context, for an organization working in a certain field and aiming to innovate, the question of which technologies it should invest in to take its work forward is among the most important problems of innovation today. In addition, although patents contain a lot of data, it is very difficult to effectively examine tens of thousands or even more patents in a field for the desired purposes. In particular, text-based patent studies cannot provide an effective solution due to the terms that are written in the same way and have different meanings or are used for independent functions in very different fields. With this study, it is aimed to retrieve the patents defined within a specified technology by using the CPC Patent Classification and then enriching and analyzing the data retrieved by using data mining algorithms and applying the Entropy-weighted TOPSIS method to propose an objective and innovative method for solving the Technology Selection Problem by using patent data and data analysis algorithms and multi-criteria decision making methods.