Azot, potasyum, kalsiyum, çinko ve bor yaprak uygulamalarının; Albion çilek çeşidinin (Fragaria L.) hasat ve hasat sonrası bazı kalite kriterleri üzerine etkileri
Nitrogen, calcium, zinc and boron foliar applications; The effects of Albion strawberry cultivar (Fragaria L.) on some quality evaluations during harvest and post-harvest
  1. Tez No: 770688
  2. Yazar: AHMET KARAHANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Albion çilek çeşidine yapraktan uygulanan gübrelerin, meyvenin hasattan sonra muhafazasına etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Uygulamalarda saf su ile kontrol, %0,1-0,15-0,2-0,25 azot(üre), %0,01-0,02-0,03-0,04 bor, %0,01-0,02-0,03-0,04 çinko, %0,5-1-1,5-2 potasyum, %0,5-1-1,5-2 kalsiyum ve bunların her birinin dozlarının karışımından dört farklı doz olarak K+Zn+B+N+Ca karışım uygulaması yapraklara sprey yardımıyla dört farklı doz olarak 2 farklı zamanda uygulanmıştır. Uygulama sonucunda meyveler hasat zamanında toplanarak 3 gün süreyle 0 ℃ de bekletilmiş ve ağırlık kayıpları not edilmiştir. Her iki zaman uygulamasının meyvelerinden meyve eni (mm), meyve boyu (mm), L* değeri, a* değeri, b* değeri, kroma, hue, SÇKM (%), pH, titre edilebilir asitlik (%), toplam monomerik antosiyanin (mg/L), renk yoğunluğu, polimerik renk, polimerik renk oranı (%), genel görünüm, tat, koku gibi ölçümlü ve spektrofotometrik analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, en az ağırlık kaybı değerinin potasyum uygulamasından elde edildiği diğer uygulamaların ağırlık kaybı değerinde etkili olmadığı görülmüştür. Ayrıca potasyum uygulamasının %1,5'lik dozu meyve boyu, %2'lik dozlarının L, a, b, kroma, hue değerlerini artırdığı tespit edilmiştir. Kombine gübre uygulamasının %1+0,02+0,02+0,15+1 ve %2+0,04+0,04+0,25+2 dozlarının suda çözünür kuru madde miktarını, azot uygulamasının %0,2 lik dozunun titre edilebilir asitlik miktarını artırdığı görülmüştür. Toplam monomerik antosiyanin miktarının, 0. günde potasyum uygulamasının %1,5'lik dozu ile hasattan sonra ise 3. günde kalsiyum uygulamasının %1,5'lik dozu ile arttığı görülmüştür. Potasyum uygulamasının genel olarak tat, koku ve genel görünüm puanlamasını artırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak potasyum uygulamasının en az ağırlık kaybına neden olması ve başta renk olmak üzere diğer analiz parametreleri üzerinde etkinliği göz önünde tutulduğunda diğer uygulamalardan daha fazla olumlu yönlerinin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of foliar application of fertilizers on Albion strawberry cultivar on post-harvest preservation of the fruit. Control with distilled water in applications, %0.1-0.15-0.2-0.25 nitrogen (urea), %0.01-0.02-0.03-0.04 boron, as %0.01-0.02-0.03-0.04 zinc, %0.5-1-1.5-2 potassium, %0.5-1-1.5-2 calcium and a mixture of doses of each of these as four different doses The mixture of K+Zn+B+N+Ca was applied to the leaves in two different times as four different doses with the help of spray. As a result of the application, the fruits were collected at the time of my skin and kept at 0 ℃ for 3 days and weight losses were noted. Fruit width (mm), fruit length (mm), L* value, a* value, b* value, chroma, hue, SÇKM (%), pH, titratable acidity (%), total anthocyanin (mg/L) from the fruits of both time treatments Measurement and spectrophotometric analyzes such as color density, polymeric color, polymeric color ratio (%), general appearance, taste, and odor were performed. According to the results obtained, it was seen that other applications where the minimum weight loss value was obtained from the potassium application were not effective in the weight loss value. In addition, it was determined that %1.5 dose of potassium application increased fruit size and %2 doses increased L*, a*, b*, chroma, hue values. The amount of water-soluble dry matter of %1+0.02+0.02+0.15+1 and %2+0.04+0.04+0.25+2 doses of combined fertilizer application, %0.2 dose of nitrogen application. It was observed that the amount of titratable acidity increased. It was observed that the total amount of anthocyanins increased with the %1.5 dose of potassium application on day 0, and with the %1.5 dose of calcium application on the 3rd day after harvest. It has been determined that potassium application generally increases the taste, smell and general appearance scoring. As a result, considering that potassium application causes the least weight loss and its effectiveness on other analysis parameters including color, it is thought that it may have more positive aspects than other applications.