Türk tüketicilerin Suriyeli menşeli sağlık hizmetlerine karşı satın alma davranışlarının tüketici ırkçılığı açısından incelenmesi
Investigation of Turkish consumers' buying behaviors against Syrian origin health services in terms of consumer racism
- Tez No: 770748
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşmenin 21. yüzyılda siyasi, sosyolojik, ekonomik, kültürel vb. toplumsal konularda yarattığı değişimlerin etkileri tüketim ilişkilerine de yansımaktadır. Küreselleşmenin yarattığı bu değişimler her ne kadar olumlu sonuçlar yaratmış olsa da günümüzde ekonomik, sosyolojik, kültürel ve etnik kutuplaşmanın oluşumunda da etkili olmaktadır. Toplumsal yaşamda gerçekleşen bu değişimlerin birbirinden farklı ulusların birbirleriyle olan ilişkilerini ve dolayısıyla tüketim davranışlarını da doğrudan etkilediği görülmektedir. Tüketici ırkçılığı da çoğunluk ve azınlık etnik gruplar arasındaki toplumsal etkileşimin ekonomik sonuçlarından biri olarak gündeme gelmektedir. Bu araştırmada da tüketim davranışlarında yaşanan bu değişimler doğrultusunda Türk tüketicilerin Suriyelilerin sunduğu sağlık hizmetlerini nasıl değerlendirdiğinin, bu hizmetleri satın alma istekliliklerinin ve genel olarak Suriyelilerin sunduğu hizmetlere karşı tüketici ırkçılığı düzeyinde eğilimleri olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında tüketici ırkçılığı, satın alma istekliliği ve hizmet değerlendirmesi değişkenleri belirlenmiştir. Araştırma verileri Mersin ilinin Yenişehir ilçesindeki 302 katılımcıdan kolayda örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen hipotezler yapısal eşitlik modeli ve hiyerarşik regresyon analizi uygulanarak test edilmiştir. Sonuçlara göre tüketici ırkçılığının hizmet değerlendirmesini ve hizmet satın alma istekliliğini olumsuz yönde, hizmet değerlendirmesinin ise hizmet satın alma istekliliğini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Tüketici ırkçılığı ve hizmet satın alma istekliliği arasındaki ilişkide hizmet değerlendirmesi ve sonucun önemi değişkenlerinin aracılık rolü olduğu, etkileşim düzeyi değişkeninin ise bu ilişkide düzenleyici rolünün olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of changes in the 21st century that globalization created in social issues such as political, sociological, economic, cultural and etc. are also reflected in consumption relations. Although these changes created by globalization have created positive results, they are also effective in the formation of economic, sociological, cultural and ethnic polarization nowadays. It is seen that these changes in social life directly affect the relations of different nations with each other and therefore their consumption behaviors. Consumer racism is also on the agenda as one of the economic consequences of social interaction between majority and minority ethnic groups. In this study, it is aimed to determine how Turkish consumers evaluate the health services provided by Syrians in line with these changes in consumption behaviors, their willingness to purchase these services, and whether there is a consumer racism tendency towards the services provided by Syrians in general. Within the scope of the research, the variables of consumer racism, willingness to buy and service judgment were determined. Research data were collected from 302 participants in Yenisehir district of Mersin province by convenience sampling method. The hypotheses developed within the scope of the research were tested by applying the structural equation model and hierarchical regression analysis. According to the results, it was seen that consumer racism affects service judgment and willingness to purchase services negatively, while service judgment positively affects service willingness to purchase. It has been determined that the variables of service judgment and importance of outcome have a mediating role in the relationship between consumer racism and willingness to purchase services, while the level of interaction variable has no moderator role in this relationship.