Bölgesel Amatör Lig'de oynayan futbolcuların antrenör-sporcu ilişkilerinin kendine güven düzeyine etkisinin incelenmesi: Aydın ili örneği
Investigation of the effect of football players playing in the Regional Amateur League on the confidence level of the trainer-athlete relations: The example of Aydın province
- Tez No: 770812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Aydın ilinde bulunan Bölgesel Amatör Lig'de oynayan futbolcuların antrenörlere karşı güven düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri katılımcılara Google formlar aracılığıyla ulaştırılmıştır. Çalışmaya katılım aşamasında gönüllük esas alınmıştır. Toplamda 164 katılımcıya ulaşılmış ve analiz için 164 anket formu değerlendirilmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafında oluşturulan Araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”Jowett ve Ntoumanis (2004) tarafından geliştirilen; Altıntaş ve diğerleri (2012) tarafından Türk kültürüne uyarlanan Antrenör-Sporcu İlişki Ölçeği ve Vealey (1986) tarafından Türk kültürüne uyarlanan Sürekli Sportif Kendine Güven Ölçeği kullanılmıştır. Verilerden elde edilen sonuçlar SPSS 25.0 paket programı kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Veri setindeki değerlerin normallik varsayımının karşılanıp karşılanmadığı Mahalanobis uzaklık değerleri yardımıyla incelenmiş veri setinde herhangi bir aykırı uç değere rastlanmamıştır. İki veya ikiden fazla değişkenin arasındaki farkın incelenmesinde Anova analizi uygulanmıştır. Ayrıca frekans, yüzde ve güvenirlik katsayısı hesaplamaları yapılmıştır. Antrenör-Sporcu İlişkisi ile Sportif Kendine Güven arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla korelasyon analizi uygulanmış daha sonra ise Antrenör-Sporcu İlişkisinin Sportif Kendine Güvene etki düzeyini belirlemeye yönelik basit regresyon analizi yapılmıştır. Analiz yapılırken %95 güven aralığına göre analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların Sportif Kendine Güven puanlarının yüksek düzeyde olduğu; Antrenör-Sporcu ölçeği ve alt boyutları puanlarının yüksek düzeyde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine the Effect of the Coach-Athlete Relationships on the Trust Level of the football players playing in the Regional Amateur League in Aydın. The data of the research were delivered to the participants via Google forms. Participation in the study was based on volunteerism. In total, 164 participants were reached and 164 questionnaires were evaluated for analysis.“Personal Information Form”prepared by the researchers, created by the researchers for the participants, was developed by Jowett and Ntoumanis (2004); The Coach-Athlete Relationship Scale adapted to Turkish culture by Altıntaş et al. (2012) and the Continuous Sportive Self-Confidence Scale adapted to Turkish culture by Vealey (1986) were used. The results obtained from the data were statistically analyzed using the SPSS 25.0 package program. Whether the normality assumption of the values in the data set is met or not, no outliers were found in the data set, which was examined with the help of Mahalanobis distance values. Manova analysis was applied to examine the difference between two or more variables. In addition, frequency, percentage and reliability coefficient calculations were made. Correlation analysis was applied to examine the relationship between the Coach-Athlete Relationship and Sports Self-Confidence, and then a simple regression analysis was applied to determine the effect level of the Coach-Athlete Relationship on Sports Self-Confidence. While performing the analysis, the analysis was made according to the 95% confidence interval. As a result of the research, it was determined that the participants' Sports Self Confidence scores were high; It is seen that the scores of the Coach-Athlete scale and its sub-dimensions are high.